Evoluție curajoasă a “stejarilor”

Franța – România 38-11 (17-6), la Cupa Mondială de rugby

romania-frantaReprezentativa României de rugby a disputat miercuri seara primul meci din cadrul grupelor de la Cupa Mondială din Anglia. O partidă în care Franța a pornit clar ca și favorită, iar într-un final s-a impus cu 38-11. Dar, “stejarii” au făcut un meci onorabil, au fost curajoși în fața vicecampioanei mondiale.

Francezii au atacat din primul minut, dar românii s-au apărat foarte bine. Tabela a fost modificată prima dată de francezul Mogan Parra printr-o lovitură de pedeapsă (min. 8). Vlaicu a restabilit egalitatea (min. 20), dar în urmă cu câteva minute a fost aproape de a reuși un eseu. Același Vlaicu a ratat șansa să ducă România în avantaj, dar a irosit o lovitură de penalitate (min. 26). După cartonașul galben primit de Ion Paulică (min. 30), echipa noastră a încasat două eseuri în câteva minute. La pauză scorul a fost 17-6.

După reluarea partidei, România a continuat să joace curajos, însă până în minutul 67, după care au căzut fizic. Defensiva noastră a mai fost străpunsă până la final, astfel că francezii s-au impus cu 38-11.

Pentru Franța au reușit eseuri Sofiane Guitoune (30, 66), Yannick Nyanga (34), Wesley Fofana (69) și Gael Fickou (79), trei transformate de Morgan Parra (32, 35, 67) și două de Rory Kockott (71, 80). Morgan Parra a reușit și o lovitură de pedeapsă (8).

Punctele României au fost aduse de Valentin Ursache (eseu – 74) și Florin Vlaicu (lovituri de pedeapsă – 20, 40).

CLASAMENT Grupa D
1. Franţa 2 2 0 0 70-21 9
2. Irlanda 1 1 0 0 50- 7 5
3. Italia 1 0 0 1 10-32 0
4. România 1 0 0 1 11-38 0
5. Canada 1 0 0 1 7-50 0

Pentru România, Mondialul abia a început. Obiectivul nostru este obținerea a două victorii cu Italia și Canada. Următoarele meciuri ale reprezentativei noastre: România – Irlanda (27 septembrie, ora 18.45), Canada – România (6 octombrie, ora 18.45), România – Italia (11 octombrie, ora 16.30).