Wolfsburg şi Real, primele echipe calificate în sferturi

championsVicecampioana Germaniei, VfL Wolfsburg, s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Wolsfsburg și-a asigurat calificare după ce a învins campioana Belgiei, KAA Gent, cu 1-0 (0-0), în manșa secundă a optimilor de finală. Unicul gol a fost marcat de Andre Schuerrle (71). În prima manșă, victoria a aparținut tot echipei germane, scor 3-2.

A doua echipă calificată în sferturi este Real Madrid care a trecut, fără probleme de AS Roma. Madrilenii s-au impus cu 2-0 (0-0) prin golurile marcate de Cristiano Ronaldo (64) și James Rodriguez (68). Cum şi prima manşă a fost câștigată de echipa lui Ronaldo cu acelaşi scor, 2-0, Real Madrid s-a calificat în sferturi cu scorul general de 4-0.