Islanda, surpriza plăcută din sferturile Europeanului de fotbal

Tabloul complet al meciurilor din următoarea fază

islandaO surpriză de proporții s-a înregistrat în ultimul meci al optimilor de finală de la Euro 2016. Puțină lume se gândea că Anglia va fi eliminată de Islanda din competiție. Dar acest lucru s-a întâmplat după o partidă de foc disputată la Nice.

Începutul a fost unul exploziv, toate golurile meciului s-au marcat în primele 18 minute. Anglia a primit un penalty după faultul făcut de Halldorsson asupra lui Sterling. Spre punctul cu var s-a îndreptat căpitanul Rooney, iar atacantul lui Manchester United a deschis scorul (min. 4). Bucuria englezilor nu a durat mult, nordicii au restabilit egalitatea pe tabelă după doar două minute. După un aut bătut lung de Aron Gunnarsoon, Arnason l-a deviat pe spate, iar Sigurdsson a făcut 1-1 (min. 6). Islanda a intrat în avantaj din minutul 18, prin reușita lui Sigthorsson. Avea să fie și scorul final al meciului, chiar dacă englezii au căutat disperat egalarea. Și uite așa, o țară cu o populație de 300.000 de locuitori, elimină o țară care are 1.5 milioane de jucători legitimați.

Anglia: Hart – Walker, Smalling, Cahill, Rose – Dier (Wilshere 46′), Alli, Rooney (Rashford 87′) – Sterling (Vardy 60′), Sturridge, Kane. Selecţioner: Roy Hodgson.
Islanda: Halldorsson – Saevarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skulason – Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson, B. Bjarnason – Sigthorsson (Bjarnasson 77′), Bodvarsson (Traustason 89′). Selecţioner: Lars Lagerback.

Antrenorul Angliei și-a dat demisia

Oarecum normal, Roy Hodgson și-a anunțat demisia de la naționala Angliei, imediat după umilința suferită. “Am venit să vorbesc atât în numele meu, dar şi al jucătorilor. Eu şi echipa mea vom pleca din fruntea naţionalei. Vreau să le mulţumesc tuturor pentru această aventură incredibilă de patru ani. Nu o voi uita niciodată. Îmi cer scuze pentru ceea ce s-a întâmplat la acest turneu, însă acesta e fotbalul. Sper în viitorul apropiat să vedem cu toţii naţionala jucând o finală de turneu final”, a spus Hodgson la conferinţa de presă.

Sferturile încep joi

Ne-au mai rămas așadar șapte meciuri de la Euro 2016. Sferturile de finală sunt programate pentru perioada 30 iunie – 3 iulie. Capul de afiș este Germania – Italia.