Miercuri, FC Olimpia – CS Mioveni în 16-imile Cupei României

Se joacă într-o singură manşă, de la ora 14.30

olimpiaLa debutul în actuala ediţie a Cupei României la fotbal, conducerea Olimpiei afirma că îşi doreşte  să aducă la Satu Mare o formaţie din Liga 1 a României. N-a reuşit pentru că sorţii i-au adus în cale un adversar din Liga 2, CS Mioveni. Aşa că, pentru a aduce la Satu Mare o echipă din primul eşalon, precum Steaua, Astra, Dinamo, CFR Cluj, Olimpia trebuie să bată miercuri pe CS Mioveni.

Un meci greu deschis oricărui rezultat aşa cum sunt, de regulă, meciurile din Cupa României.

Pentru că se doreşte aducerea unei echipe din primul eşalon la Satu Mare, Olimpia tratează cu toată seriozitatea meciul de miercuri. În consecinţă antrenorii vor să utilizeze cea mai bună formulă de echipă chiar dacă duminică vine un alt meci, de campionat, cu CS Baloteşti. Sigur, faţă de meciul de la Timişoara ar putea să apară câteva noutăţi. Dar, probabil, dacă aşa va fi, din dorinţa de a obţine calificarea.

Înainte de a vă prezenta formaţiile probabile,  vă oferim un scurt istoric al Olimpiei în fazele superioare ale Cupei. În 78 de ediţii, Olimpia a ajuns de opt ori mai departe de 16-imile Cupei României.
• 1933-34 (prima ediţie a Cupei României): sferturi (Olimpia CFR Satu Mare)
• 1939-40: optimi (Olimpia CFR Satu Mare)

Formaţiile probabile:

Olimpia: Şuta – Ciul, Heil, Iuhas, Duruş, Onicaş, Rus, Pană (Villand), Tudoran, Muntean, Bura. Antrenor: Bogdan Andone.

CS Mioveni: Popescu – Tirică, Gugu, Vişa, Stoica, Boboc, Biceanu, Rădescu, Năstăsie, Ayza, Vintilă. Antrenor: Alexandru Pelici.

Va arbitra Florin Marcu (Oradea) la centru, Gabriel Bârjac (Zalău) și Adrian Mărginean (Aiud) la cele două margini. Rezervă va fi Marius Omuț (Oradea), iar observatori Ioan Onicaș (Oradea) și Cristian Petropulos (Alba Iulia).

Olimpia şi Mioveni s-au mai întâlnit în sezonul acesta în campionat. Sătmărenii au pierdut în deplasare cu 1-0, în urma unui penalty transformat de Năstăsie în minutul 87.

Meciul va începe la ora 14.30 şi se va desfăşura conform regulamentului jocurilor eliminatorii. Dacă, după 90 de minute scorul este egal, se vor disputa două reprize de prelungiri a câte 15 minute. Dacă şi după 120 de minute scorul va fi egal, pentru stabilirea echipei calificate, se vor executa lovituri de departajare din dreptul punctului de la 11 metri.