Handbaliștii sătmăreni au mai pierdut un meci

CSA Steaua – CSM Satu Mare 26-18 (19-7)

Nicio noutate de la echipa de handbal de la CSM Satu Mare. Echipa noastră continuă să se pregătească pentru eșalonul secund al României (dacă se mai vrea ceva?!) în care va evolua după coșmarul din Liga Națională, din sezonul 2016-2017. Sătmărenii au jucat miercuri în deplasare pe terenul echipei CSA Steaua București. Dar gazdele au dominat categoric și s-au impus la o diferență mare, cu mențiunea că în repriza secundă au ”lăsat-o mai moale”.

Ca și în majoritatea meciurilor de handbal, primele minute sunt mai echilibrate. Steaua a preluat inițiativa, s-a aflat în permanență în avantaj pe tabela din Chiajna. Era 3-1 în minutul 6, după care scorul a evoluat în felul următor: 4-3 (min. 10), 7-5 (min. 14), 9-5 (min. 19), 13-6 (min. 22). În fine, scorul la pauză era 19-7, iar învingătoarea se cunoștea, poate de la jumătatea primei reprize.

După cum am mai scris mai sus, steliștii n-au mai apăsat piciorul pe accelerație. Dovadă și faptul că au înscris doar 7 goluri în repriza secundă, iar sătmărenii 11. Au fost în câteva rânduri 10 goluri diferență între Steaua și CSM, 20-10 (min. 39), 23-13 (min. 45). Dar pe final sătmărenii antrenați de Iuliu Varady s-au apropiat, dar nu prea mult. Iar Steaua a câștigat meciul din etapa 7 de playout cu scorul de 26-18.

Au marcat pentru CSM Satu Mare: Stan 6, Mateș 2, Morar 2, Suciu 2, Ungar 1, Olah 1, Olar 1, Crăciun 1, Rogoz 1, Bejinariu 1.

Din cauza unor accidentări nu au făcut deplasarea Lazic, Munea, Trifunovic.
Tot miercuri s-a mai jucat CSM Focșani – CSU Suceava, terminat 26-20, iar CSM Făgăraș a stat.

1.CSA Steaua              14 10 3   1    33
2.CSM Focșani           14   8 1   5   25
3.CSU Suceava           13   8 0   5   24
4.CSM Făgăraș           13   4 1   8   13
5.CSM Satu Mare 14  1 1 12     4

Au mai rămas trei etape din playout-ul Ligii Naționale de handbal. Sătmărenii vor mai juca pentru “palmares” în două meciuri. În etapa 8, CSM primește vizita echipei CSM Făgăraș (20 mai, ora 11:00), în etapa 9 stă, iar în ultimul meci va evolua în deplasare la CSU Suceava pe 31 mai.

Am putea spune că handbaliștii sătmăreni sunt deja în vacanță. Sunt retrogradați matematic și se aude că în perioada se vor face multe schimbări în cadrul clubului. Atât la nivel de conducere cât și în rândul secțiilor. Două dintre cele mai importante, baschetul și handbalul n-au reușit să-și îndeplinească obiectivele.