Bianca Andreescu mai face o victimă

Trei prezențe românești am avut ieri pe terenurile de tenis la turneele feminine care se desfășoară în aceste zile. Din păcate două tenismene, ambele la turneul de la Shenzhen (China) au foste eliminate în sferturi.

Monica Niculescu (99 WTA) a fost eliminată de Yafan Wang (China, 70 WTA), scor 2-6, 7-6 (4), 6-1. Dar Monica a fost la două puncte de victorie. Ea a servit pentru meci la 5-3, game în care scorul a fost și 40-40. Dar Wang a profitat de două erori ale româncei și a câștigat apoi setul și meciul.

Tot în sferturi, și tot la Shenzen, Sorana Cîrstea a fost eliminată de scor 7-5, 6-1 de Allison Riske (SUA/62 WTA).

Pentru prezența în sferturi cele două vor încasa câte un cec de 13.121 de dolari și 60 de puncte WTA.

Satisfacția a venit de la Auckland (Noua Zeelendă) acolo unde româno-canadiana Bianca Andreescu a mai produs o surpriză reușind să o elimine în sferturi pe Venus Williams, scor 6-7, 6-1, 5-3. Anterior Bianca, care a optat să reprezinte Canada în competiții, a eliminat-o pe Caroline Woznicki (nr. 3 WTA).