Situația în clasamentul Ligii 1 înaintea ultimei etape

Două meciuri importante pentru partea superioară a clasamentului Ligii 1 s-au disputat în etapa a 25-a. Într-unul din meciuri, CFR Cluj s-a impus în deplasarea de la Iași printr-un gol marcat de Țucudean în ultimul minut.

În al doilea joc, considerat derby al etapei, FCSB a câștigat greu, în fața Universității Craiova. A fost un meci viu disputat, cu accente de asprime pe alocuri, cu 5 goluri și 3 eliminări, două de la oaspeți și cu două lovituri de la 11 metri, câte una de fiecare parte. A câștigat în cele din urmă FCSB cu scorul de 3-2, golul victoriei fiind marcat de Hora în minutul 84. Atacantul echipei din București a transformat o lovitură de pedeapsă acordată destul de ușor de arbitrul Marius Avram. Dar, după aceste meciuri, distanța dintre CFR și FCSB a rămas aceeași, adică de 3 puncte în timp ce Universitatea este la 6 puncte de lider. Cu o etapă înaintea terminării sezonului regulat, cele trei echipe, plus Astra au asigurată calificarea în playoff. Și Sepsi este pe un loc de play-off și are nevoie de un punct în ultima etapă pentru a juca pentru locurile 1-6. Pentru ultimul loc din playoff se bat FC Botoșani, Viitorul și, cu șanse mai mici, Poli Iași. Iar FC Botoșani și FC Viitorul se vor întâlni în ultima etapă pe terenul primei echipe.

Altfel, Dinamo, și-a continuat seria meciurilor cenușii și a terminat la egalitate, 0-0 cu modesta echipă din Călărași. Iar FC Voluntari, “laterna roșie” până mai ieri a învins pe Concordia cu 3-1 și a făcut schimb de locuri cu echipa din Chiajna. Dar ambele echipe au acumulat puncte puține și le va fi greu să scape de retrogradare.

• FCSB – Universitatea Craiova 3-2
Au marcat: Hora ’27, ’84 (penalti), Filip ’48 / Pigliacelli ’39 (penalti), Bărbuţ ’46

FSB și nu FCSB

Asculta acest articol La finalul meciului Steaua – Viitorul, Gigi Becali a mai oferit o mostră din gândirea sa profundă.