Baschebalistele de la CSM s-au impus la Cluj

CSM Satu Mare a jucat sâmbătă în deplasare la Cluj-Napoca într-un meci care a contat pentru etapa a 6-a din Liga Națională de baschet feminin.

Echipa gazdă a avut un start bun de meci. Preț de 6 minute, clujencele au reușit să conducă în câteva rânduri pe tabelă. Dar după un time-out solicitat în minutul 7 CSM Satu Mare și-a mărit tot mai mult avantajul. De la scorul de 9-9, clubul sătmărean a luat primul sfert la o diferență de 10 puncte. A urmat o perioadă cu puține reușite, câștigată de CSU Cluj-Napoca la două puncte. După pauza mare am avut 10 minute egale, scor 21-21, iar ultimul sfert l-a câștigat echipa lui Mauro Procaccini.

CSU Cluj-Napoca – CSM Satu Mare s-a încheiat 63-73, pe sferturi: 11-21, 12-10, 21-21, 19-21.

Au jucat:
CSU Cluj-Napoca: Tunde Kilin – 18p, Korine Campbell – 17p (16 recuperări), Mariah King – 12p, Bianca Fota – 7p, Andreea Fleșer – 3p, Denisa Fota – 2p, Bianca Stoica – 2p, Noemi Boloni – 2p. Antrenor: Iannis Koukos.
CSM Satu Mare: Bernice Mosby – 19p, Lauren Ervin – 17p (12 recuperări), Alina Podar – 16p, Andrea Olah – 11p, Flavia Ferenczi – 9p, Carla Popescu – 1p, Andreea Huțanu. Antrenor: Mauro Procaccini.

Într-un alt meci din etapa a 6-a, Sepsi a bătut Olimpia Brașov cu 83-64. CSM Târgoviște – FCC Arad s-a jucat duminică seară.

1.Sepsi 9/0 18
2.CSM Satu Mare 6/2 14
3.FCC Baschet Arad 5/4 14
4.CSU Cluj-Napoca 2/8 12
5.Olimpia Brașov 2/8 12
6.CSM Târgoviște 3/5 11

Etapa 7 (22 februarie): FCC Baschet Arad – CSM Satu Mare, CSU Cluj-Napoca – Sepsi, Olimpia Brașov – CSM Târgoviște.

Dar pentru CSM Satu Mare urmează restanța de pe teren propriu cu CSM Târgoviște. Meciul din etapa a 4-a se va juca vineri, 14 februarie.