CFR Cluj – Univ. Craiova, un meci care poate decide campioana

Liga 1 la fotbal pornește din nou la drum în acest weekend, dar și la începutul săptămânii viitoare cu meciurile etapei a 5-a din playoff și cele din etapa cu numărul 6 din playout.

Meciul etapei din partea superioară se joacă duminică, la Cluj, între CFR și Universitatea Craiova. Un meci care poate decide campioana. O victorie a CFR-lui ar rezolva în proporție de 70% problema titlului, clujenii nemaiputând fi detronați. O victorie a oltenilor ar relansa lupta pentru titlu, șansele Universității și ale CFR-lui fiind atunci aproximativ egale.
În playout se va juca derby-ul fruntașelor, la Sfântu Gheorghe, între Sepsi și Viitorul. Un derby amar mai ales pentru Gică Hagi. Interesant este și jocul dintre Chindia și Poli Iași, două echipe cu sete mare de puncte.

Program playoff:
• Gaz Metan – FC Botoșani (vineri, 26 iunie, ora 20.00)
• CFR – Universitatea (duminică, 28 iunie, ora 20.00)
• Astra – FCSB (luni, 29 iunie, ora 20.00)

Program playout:
• Hermannstadt – Academica (vineri, 26 iunie, ora 17:00)
• Chindia – Politehnica Iași (sâmbătă, 27 iunie, ora 15.30)
• Sepsi OSK – FC Voluntari (sâmbătă, 27 iunie, ora 20.00)
• Dinamo – FC Voluntari (duminică, 28 iunie, ora 17.00)
Clasament: 1.Viitorul 30p, 2.Sepsi – 23p, 3.Voluntari – 21p, 4.Clinceni – 20p, 5.Hermannstadt – 18p, 6.Chindia – 17p, 7.Dinamo – 17p, 8.Poli Iași – 15p.

Sepsi, pas mare spre finala Cupei

După victoria confortabilă, 5-1 cu Politehnica Iași, Sepsi a făcut un pas uriaș spre finala Cupei României la fotbal. Victoria nu a fost însă una tocmai ușoară, la pauză scorul fiind egal, 1-1. Mai mult, Politehnica deschis scorul încă din minutul 5, din penalty, iar la puză scorul a fost egal, 1-1. În repriza secundă însă, gazdele au defilat pe teren, au marcat patru goluri și au învins cu 5-1.

Înainte de a vă prezenta formațiile să mai spunem că la Politehnica a jucat Răzvan Onea, fostul elev a lui Dacian Nastai la LPS Satu Mare

Au marcat: Achahbar ’25, ’75, Fulop ’52, Carnat ’80 şi Karanovic ’87/ Andrei Cristea ‘5 (penalti).

În minutul 3, antrenorul Leo Grozavu, de la Sepsi, a fost trimis în tribune pentru proteste, după un penalti acordat echipei Poli Iaşi.

Sepsi: Niczuly – Carnat, Bouhenna, Celea, Fl. Ştefan – Velev (I. Fulop ’46/ Popescu ’68), Vaşvari – L. Fulop, Achahbar (L. Kovacs ’85), M. Ştefănescu – Safranko (Karanovici ’67). Antrenor: Leo Grozavu.

Poli Iaşi: R. Rusu – Rodny Lopes, Klimavicius, Mihalache, Onea – Popadiuc (Platini ’46), De Iriondo (Şerban ’66), Bourama, Horşia (Grădinaru ’46) – Chacana (Omoh ’57), A. Cristea (Luckassen ’59). Antrenor: Mircea Rednic.