CSM Satu Mare, bătută și de SCM Zalău

CSM Satu Mare a pierdut la limită meciul de la Zalău în fața formației gazdă, scor 1-2. Cum Progreșul Șomcuta a câștigat în depasare, 3-0 cu Luceafărul, formația sătmăreană a coborât un loc în clasament, până pe poziția a 9-a.

Și, aproape sigur, CSM Satu Mare va încheia campionatul pe 9, un loc care, teoretic, echivalează cu retrogradarea în campionatul județean. Sigur, prin cadoul făcut de Federație, cel mai probabil că echipa sătmăreană nu se va întoarce în “județ”. Dar…
Despre meciul de la Zalău nu avem multe informații. Din ce am văzut pe transmisia parțială a jocului pe rețelele de socializare, meciul a fost destul de echilibrat. Dar victoria a aparținut gazdelor care și-au asigurat astfel prezența la barajul de promovare în Liga 2.

Scorul a fost deschis de Culda în minutul 28 care a marcat cu un șut pe jos, la colțul lung. Sătmărenii au egalat în minutul 30 prin Chitaș după o lovitură de cap expediată din marginea careului de 6 metri. Gazdele au preluat conduerea în minutul 32 după o eroare a fundașilor centrali sătmăreni care au degajat greșit un balon, până la Stanciu care l-a învins apoi pe Cădar cu un șut din 10 meri.
Sătmărenii au forțat apoi egalarea dar, în ciuda unor bune oportunități, golul, și punctul mult dorit, nu a intrat în contul CSM-lui.

Urmează acum meciul din utima etapă cu Minaur Baia Mare, echipa câștigătoare a seriei. Teoretic, dacă va câștiga acest joc, CSM poate urca un loc. Dar Progresul Șomcuta va juca în ultima etapă cu SCM Zalău, echipă care are asigurat locul 2 în serie. În atari condiții, este aproape sigur echipa din Șomcuta se va impune și va termina sezonul înaintea CSM-lui sătmărean.

Au jucat la CSM: Alex Cădar – M.Neyiki, Vădan, Tincău, Raull Ritli, Ionescu, Schwarckof, Chitaș, Zsiga, Barth, Gabi Cădar/ Oșan, Ilyes, R. Nylvan, Batin, Băbuț, Jakab, Șimon, Zima, Zian, Baior. Antrenori: Zoltan Ritli și Tiberiu Csik.

CLASAMENT
1.Minaur Baia Mare 17 11 3 3 40-21 36
10.Luceafărul 17 1 2 14 14-35 5

Ultima etapă (30 aprilie, ora 15:00): CSM – Minaur, Sânmartin – Dej, CAO – Luceafărul, Șomcuta – Zalău, Șimleu – Unu Gloria.

Sursă foto: Sportul Sălăjean