CSM Satu Mare s-a calificat din nou în finala Ligii Naţionale la baschet!

CSM Satu Mare a obținut luni a treia victorie în semifinala cu FCC Baschet Arad și s-a calificat pentru a treia oară consecutiv în finala Ligii Naționale de baschet feminin. Putea fi a patra, dar pandemia a făcut ca sezonul trecut să nu se încheie pe parchet.

Meciul de luni, găzduit de sala Victoria, a debutat sub dominarea gazdelor. Echipa lui Bogdaj Bulj a și câștigat primul sfert. Dar CSM Satu Mare s-a încălzit, a preluat conducerea în sfertul doi și a rămas “în față” până la capăt. FCC Arad – CSM Satu Mare s-a încheiat cu scorul de 61-77, pe sferturi: 22-20, 13-19, 15-25, 11-13.

Au jucat:
FCC Arad: Poole – 16p, Hadzovic – 13p, Karakasevic – 9p, Beadle – 8p, Akathiotou – 6p, Armanu – 4p, Fodor – 3p, Ardelean – 2p. Antrenor: Bogdan Bulj.
CSM Satu Mare: Cuic – 30p, Brighit – 15p, 11 recuperări, Șolopova – 12p, Goss – 12p, Podar – 5p, Kilin – 3p, Popescu, Neagu. Antrenor: Maikel Lopez.

Tot luni, Sepsi a câștigat al treilea meci cu Olimpia Brașov, scor 78-48.

Urmează finala programată pentru luna mai. Se joacă după sistemul cea mai bună echipă din 5 meciuri, iar primele două întâlniri vor fi la Sfântu Gheorghe. Dar vom reveni cu programul exact.