Egal în fața liderului din Seria 10 a Ligii 3: CSM Satu Mare – Lotus Felix 2-2 (0-1)

După un joc bun, cu goluri multe, CSM Satu Mare a terminat la egalitate, 2-2, meciul cu Lotus Felix, liderul Seriei 10 din Liga 3 la fotbal. Un rezultat echitabil după aspectul jocului Dar punctul obținut în fața echipei bihorene nu i-a ajutat prea mult pe sătmăreni care au căzut un loc în clasament, până pe locul 9, penultimul.

Echipa sătmăreană a fost condusă de două ori, 1-0 și 2-1, dar a avut puterea să revină de fiecare dată, un semn care ne arată că elevii lui Zoltan Ritli sunt în creștere.

Oaspeții au deschis scorul în prima repriză în minutul 33 când Costea a profitat de eroarea portarului Anca Trip și a marcat apoi în poarta goală. Sătmărenii au egalat în minutul 64 prin nou venitul Cosmin Zamfir când ex constănțeanul a reluat cu capul în plasă o centrare venită de la Zsiga. În minutul 70 oaspeții preiau din nou conducerea după ce, același Costea, liber la 8 metri, a șutat pe sub portarul Anca Trip. În minutul 84 Brata a centrat la marginea careului mic, Moldovan întoarce balonul cu capul spre Zamfir care marchează din cădere și restabilește egalitate.

Înainte de a încheia să notăm schimbările inspirate făcute de Zoltan Ritli care i-a trimis în teren în parte a doua pe Tudor Moldovan, Ciprian Brata și Antonio Pașca, cu toții coautori la ultimul gol marcat de CSM. Cu un plus pentru tânărul Pașca Antonio care a contribuit și la primul gol și a mai avut câteva incursiuni extrem de periculoase pe flancul drept al atacului grupării sătmărene.

CSM Satu Mare: Anca Trip – Neyiki, Mureșan, Vădan, Filip, Dobrai, Barth, Ziman, Zsiga, G.Cădar, Zamfir/Oșan, A.Cădar, Moldovan, Brata, Pașca, Tincău, Schwarczkopf, Baior, Batin.

Rezultatele etapei:
• CFR Cluj II – Şimleu Silvaniei 2-0
• Dorinel Todoran (19), Dusan Celar (81)
• CSM Satu Mare – Lotus Felix 2-2
Cosmin Zamfir (64, 84) / Vlad Costea (33, 70)
• CA Oradea – Minaur BM 2-3
Letan (33, 75) / Sergiu Ciocan (45, 55), Mircea Donca (90)
• Someşul Dej – SCM Zalău 2-0
Ștefan Visic (55, 77)
• Luceafărul Oradea – Progresul Şomcuta Mare 1-5
Toderici (88) / Paul Batin (14, 56, 86), Jeler (64), Mark Parnău (80)

1.Lotus Felix 8 6 1 1 21- 7 19
2.Minaur BM 8 6 1 1 21-10 19
3.Someșul Dej 8 5 0 3 19-12 15
4.CFR Cluj II 8 4 2 2 13- 8 14
5.CAO Oradea 8 4 2 2 17-14 14
6.SCM Zalău 8 4 0 4 21-14 12
7.Sportul Șimleu 8 2 4 2 8- 9 10
8.P. Șomcuta 8 1 2 5 14-25 5
9.CSM Satu Mare 8 1 1 6 11-23 4
10.Luceafărul 8 0 1 7 4-25 1

Etapa viitoare: Progresul Șomcuta – CSM Satu Mare, SCM Zalău – Luceafărul, Sportul Șimleu – Someșul Dej, Minaur BM – CFR Cluj, Lotus Felix – CAO Oradea