Volei masculin. Divizia A1 – Tomis Constanta – Stiinta Explorari Baia Mare 3-0 (13; 23; 22)

Sala Sporturilor Tomis din Constanta. Spectatori circa: 400. Arbitri: Alin Mateizer (Ploiesti) si Silvian Lungu (Bucuresti). Explorari: Laurentiu Vanatoru, Andrei Veber, Patriciu Pastean, Serghei Lazarev, Robert Tutea, George Socaciu, Mircea Batin (libero), Alex Mitranescu, Liviu Rapeanu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

In acest moment, CVM Tomis Constanta este cea mai buna echipa din Romania si se pare ca nu are contracandidata la titlu. Stiinta Explorari a intalnit echipa din Constanta si saptamana trecuta, in finala Cupei Romaniei, meci pierdut cu 0-3. Pentru partida din cea de-a doua etapa a campionatului, baimarenii au avut drept scop sa joace cat mai bine si sa nu fie “descaltati”, cum au patit-o in prima etapa, cu vicecampioana Dinamo. Primul set a fost unul fara istoric, in teren fiind doar echipa gazda. In cel de-al doilea set, baimarenii au condus pana aproape de final, cand constantenii au egalat la 23, dupa care experienta si valoarea si-au spus cuvantul si au castigat setul. In setul trei, care a fost si ultimul, tot jucatorii baimareni au fost cei care au condus, insa gazdele au reusit sa isi adjudece setul si sa incheie meciul. Daca erau putin mai atenti, studentii ar fi avut posibilitatea sa castige macar un set.

Sambata, Stiinta Explorari va juca primul meci pe teren propriu din acest campionat, cu CVM Brasov, echipa nou promovata in prima divizie, pe care au mai intalnit-o si in Cupa Romaniei si pe care a invins-o cu 3-0, fara probleme.