Handbal masculin. Liga Nationala – HC Minaur Baia Mare – CSM Satu Mare 30-22 (15-9)

[slideshow id=1668]

Sala Polivalenta “Lascar Pana” din Baia Mare. Spectatori circa: 2.000. HC Minaur Stiinta CSM: Irimus 14 interventii bune, Vasile Viman I 2 interventii bune, a aparat o aruncare de la 7m – Stamate 9 (2 din 7 m), Asoltanei 6, Mihai 4, Popescu 4, Pop 3, Gavrilovic 3, Varady 1, Roman, Babici, Buciuman, M. Vasile, Musteata. Antrenori< Ion Craciun si Florin Mironescu. CSM: Teremi 8 interventii bune, Cioroiu – Birtalan 6, Surducan 4, Vizbovski 4, Savic 3, Savlovschi 2 (ambele din 7 m), Bursac 2, Varga 1, Olah, Nagy, Ciornohuz, Mates, Ardelean. Antrenori< Ioan Palko si Nicolae Istrate.

Aruncari de la 7 m< 2-4> transformate< 2-3. A ratat Birtalan. Minute de eliminare< 10-4. Au arbitrat< Constantin Din si Sorin Dinu (ambii din Bucuresti).

Sambata, HC Minaur a intalnit CSM Satu Mare, intr-un joc din cadrul etapei a X-a a Ligii Nationale de handbal masculin. Inaintea meciului, presa din ambele localitati deja i-a conferit acestei partide titlul de derby. Inaintea meciului, cele doua echipe erau la egalitate de puncte (7), departajate de golaveraj.

A fost un meci frumos, cu o atmosfera frumoasa in tribune, mai putin trivialitatile scandate de cele doua galerii la inceputul partidei. Satmarenii au crezut ca pot invinge mult mai titrata echipa gazda si timp de 15 minute au jucat de la egal la egal. De la scorul de 5-5, in minutul 15, baimarenii au reusit sa inscrie de trei ori consecutiv, fara sa primeasca gol, dupa care s-a rupt filmul si satmarenii au intrat la vestiare cu un pasiv de sase goluri. In primele sase minute din cea de a doua repriza, gazdele inscriu de patru ori si primesc un singur gol, ceea ce a dus scorul la 19-10. Elevii lui Palko si Istrate reusesc sa reduca din handicap si sa mentina o diferenta de sase goluri (24-18), in minutul 50, ca inainte cu trei minute de final sa se inregistreze cea mai mare diferenta de scor, 30-20.

Aceasta este cea de-a treia victorie consecutiva realizata de jucatorii antrenati de Ion Craciun si Florin Mironescu, dupa cele inregistrate pe teren propriu, cu Steaua, si cea din deplasare, de la Brasov.

Echipa din Satu Mare trebuie apreciata pentru faptul ca, in primul an de la promovare, poata sa ramana in liga. Palko are un grup unit, fara supervalori, dar are jucatori buni, cu experienta competitionala< Yan Vijbovski, Stefan Birtalan jr. si Silviu Surducan. Pentru cei care mi-au trimis foarte multe mail-uri (nu tocmai ortodoxe), tin sa le amintesc faptul ca nu a fost un derby si ca Minaur s-a impus de o maniera categorica in urma unui joc mai elaborat, cu o aparare mai tenace, cu mai multe contra-atacuri de faza I si faza a II-a, in fata unei echipe care mai are de invatat ce inseamna Liga Nationala.

Rezultatele etapei

UCM Resita – HC Odorhei 37-31

HCM Constanta – Steaua Bucuresti 29-26 (14-8)

Stiinta Bacau – Univ. Transilvania Cluj 31-28 (14-15)

Bucovina Suceava – Poli Timisoara 32-26 (14-12)

Pandurii Tg. Jiu – Dinamo Bucuresti 35-32(19-16)

HC Minaur – CSM Satu Mare 30-22 (15-9)

CSM Medgidia – SCM Rom Cri Brasov 35-24 (15-11)

Clasament

1.  HCM Constanta   10   9     0     1     311-231 18

2.  UCM Resita  10   8     1     1     328-252  17

3.  Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu   10   7     1     2     281- 266       15

4.  Universitatea Bucovina Suceava     10   7    0    3    299- 262       14

5.  Steaua MFA Bucuresti     10   6     1     3     316-261 13

6. Stiinta Dedeman Bacau      10   6     1     3     339-300  13

7.  HC Odorhei  10   5     0    5     301-308  10

8. HC Minaur Stiinta CSM Baia Mare 10   4     1     5     249-247 9

9. Politehnica Municipal Timisoara     10   4     1     5     257- 289 9

10. CSM Satu Mare  10   3     1     6     291-306 7

11. Universitatea Transilvania Cluj      10   3     1     6     258-281 7