Volei masculin. Divizia A1 – Studentii au incheiat anul cu o victorie mare

Stiinta Explorari Baia Mare – VCM Piatra Neamt 3-1 (17, -13, 21, 20)

Sambata seara, in Sala Polivalenta “Lascar Pana” din Baia Mare s-a disputat partida dintre Stiinta Explorari si VCM Piatra Neamt, meci din ultima etapa a turului din Divizia A1. Baimarenii veneau dupa o victorie cu 3-0 in fata celor de la Remat Zalau, in urma celui mai bun joc din acest campionat, in timp ce nemtenii se prezentau dupa un succes pe teren propriu in fata celor de la Dinamo cu 3-1. Iata ca, dupa meciul de miercuri si sambata, baimarenii au avut o evolutie foarte buna, in urma careia au obtinut o victorie care i-a urcat pe locul al IV-lea, la egalitate de puncte cu echipele de pe locurile 3 si 5. Inceputul de meci a fost unul excelent pentru studenti, care la primul time-out tehnic conduceau cu 8-1, ca dupa 21 de minute sa isi adjudece setul la 17. Cel de-al doilea set a avut un inceput echilibrat, dupa care gazdele au avut o cadere inexplicabila si au cedat setul de o maniera categorica dupa doar 19 minute de joc. Setul al treilea s-a dovedit a fi fost cel mai echilibrat, insa dupa 25 de minute baimarenii au reusit sa se impuna. In cel de-al patrulea set, elevii lui Marius Botea si Sorin Pop au dorit sa incheie meciul si au condus cu 8-2 si 16-12 si dupa 23 de minute au castigat setul si meciul.

Baimarenii incheie acest an calendaristic cu doua victorii obtinute in fata a doua echipe, cu care se afla in lupta directa pentru calificarea in play-off.

Stiinta Explorari< Teusan, Pastean, Batin (libero), Lazarev, Socaciu, Vanatoru, Tutea, Mitranescu, Rapeanu, Cocis, Veber, Negrean. Antrenori< Marius Botea si Sorin Pop.

VCM< Vitelaru, Tebies, Mihalcea, Moisa, Olt, Tofan, Stefura, Gheorghita, Matei, Dascalu, Iosif, Gavril (libero). Antrenori< Dan Gavril si Nicu Burus

Cu toate ca turul campionatului s-a terminat, jucatorii baimareni isi vor continua pregatirea pana in 23 decembrie, dupa care vor intra in vacanta de Craciun. Procesul de pregatire va fi reluat in perioada 28-30 decembrie, apoi urmeaza vacanta de Anul Nou. Din 3 ianuarie 2010 se reiau antrenamentele, dat fiind ca prima etapa din retur este planificata pentru 9 ianuarie, cand studentii vor evolua intalni pe teren propriu, cu liderul la zi, Dinamo Bucuresti.