Handbal feminin. Liga Nationala – Baimarencele au pierdut onorabil in fata campioanei

[slideshow id=2063]

Oltchim: Talida Tolnai, Andreea Smedescu – Ionela Galca-Stanca 10, Roxana Gatzel-Han 5, Ramona Farcau- Maier 5, Oana Manea 4, Anastasia Pidpalova 3, Rehina Shymkute 3, Adriana Nechita 2, Steluta Lazar-Luca 1, Gabriela Szucs 1, Cristina Neagu, Clara Vadineanu, Valeria Motogna-Bese. Antrenori: Radu Voina si Aurel Rosca. Stiinta HCM: Flavia Vulturar-Matei, Eugenia Popovici – Melinda Geiger 9, Sabine Klimek 5, Lavinia Dobromir 3, Cristina Pop 3, Jenica Pop-Rudics 2, Aneta  Parvut 2, Anca Amariei 2, Sorina Osan 1, Ioana Negria-Ravasz 1, Krisztina Klocza 1, Raluca Pomohaci-Mihai 1. Aruncari de la 7 m: 4-7; transformate 3-5. Au ratat Gatzel, respectiv Parvut si Klimek. Minute de eliminare: 4-8 minute. Dobromir a fost descalificata in minutul 56, pentru a treia eliminare. Au arbitrat: Adrian Nacu si Adrian Rucoi (ambii din Tg. Mures).

Miercuri dupa-amiaza s-au disputat jocurile etapei a XII-a din Liga Nationala de handbal feminin, penultima a returului. Stiinta HCM Baia Mare a avut un meci dificil in deplasare, la Ramnicu Valcea, unde pleca fara nicio sansa la victorie in fata campioanei en-titre. Daca antrenorii echipei valcene dispun de un lot de jucatoare din care pot alcatui trei echipe care ar putea termina pe primele trei locuri in liga nationala (si nu numai), antrenorii echipei baimarene au mari probleme in alcatuirea formulei de echipa, dupa accidentarea jucatoarelor Camelia Balint-Hotea si Borbely Zsanett. Ambele staff-uri tehnice si-au menajat mai multe jucatoare, deoarece in perioada urmatoare vor juca in Liga Campionilor, respectiv in EHF.

Gazdele au avut un inceput mai bun de partida, reusind ca dupa zece minute sa se desprinda la 9-3 si in minutul 20 la 16-7, insa pana la pauza baimarencele au mai redus din diferenta. Dupa reluare, oaspetele sunt mai determinate si reusesc sa se apropie la 27-25 in minutul 47. In minutul 50, la scorul de 27-26, Aneta Parvut a ratat o aruncare de la 7 m, iar replica valcencelor nu s-a lasat asteptata si au inscris de trei ori consecutiv, fara sa primeasca gol, si pana la final s-a pastrat diferenta de patru goluri.

In aceasta etapa s-au inregistrat rezultate normale, in urma carora echipa baimareana cade pe locul sase, la doua puncte fata de echipele de pe locurile II-V. Sambata, baimarencele vor avea un joc mult mai dificil in partida cu HC Zalau, doua echipe ce se lupta pentru un loc de cupa europeana.