RĂMAS BUN

Handbal feminin. Liga Nationala – Stiinta HCM Baia Mare – Otelul Galati 32-25 (15-13)

Stiinta HCM: Eugenia Popovici (14 interventii bune, inclusiv o aruncare de la 7 m), Claudia Cetateanu – Melinda Geiger 8 (unul din 7 m), Anca Amariei 6 (unul din 7 m), Cristina Pop 4, Sabine Klimek 3, Jenic Pop-Rudics 2, Ioan Negria-Ravasz 2, Timeea Tatar 2, Lavinia Dobromir 2, Aneta Parvut 2, Magda Kengyel-Kovacs 1, Sorina Osan, Carmen Buceschi. Antrenori: Ioan Baban si Costica Buceschi. Otelul: Andreea Polocoser (2 interventii bune), Martin-Stoleru (3 interventii bune), Adriana Tacalie 12 (4 din 7 m), Daciana Curtean 4, Catalina Cioaric 4, Nicoleta Iacob 3, Andreea Artean 1, Carmen Gheorghe, Maricica Trandafir, Nicoleta Tudor, Alexandra Tacalie. Antrenor: Liviu Paraschiv. Director tehnic: Dinu Cojocaru. Aruncari de la 7 m: 2-7; transformate 2-4. Au ratat: Adriana Tacalie 2 si Catalina Cioaric. Minute de eliminare: 4-4. Au arbitrat: Anton Draganescu si Adrian Eremia (ambii din Targu Jiu).

Baimarencele au inceput jocul in tromba si, dupa doar patru minute, conduceau cu 3-0, insa totul s-a dovedit a fi un foc de paie. Datorita numeroaselor greseli de prindere si pasare, a unei aparari rarefiate, galatencele reusesc sa egaleze si la pauza intra cu un pasiv de doua goluri. Studentele incep bine si repriza secunda cu trei reusite consecutive dupa care se desprind la 20-14. Cea mai mare diferenta de scor a fost de noua goluri, dupa care cei doi antrenori baimareni au introdus in teren toate jucatoarele inscrise pe raportul de joc. Antrenorul emerit, director tehnic la Galati, Dinu Cojocaru, a declarat dupa terminarea jocului ca are un lot cu valoare scazuta. “Cu exceptia unei parti din prima repriza, restul meciului a fost dominat de echipa gazda. In special repriza a doua a facut diferenta. Noi ne aflam intr-o perioada mai slaba, principala cauza este valoarea lotului. Am pierdut cinci titulare, iar jucatoarele care au venit nu s-au ridicat la nivelul celor care au plecat”, a declarat Dinu Cojocaru.

Aceasta victorie a fost necesara, avand in vedere ca studentele nu au renuntat la ideea ocuparii unui loc de cupa europeana. Jucatoarele baimarene au plecat ieri dimineata spre Constanta, unde duminica vor intalni Tomisul. Va fi un meci foarte greu. Tomis Constanta a facut mai multe transferuri in vara trecuta, punandu-si ca obiectiv o clasare pe podium, dar rezultatele obtinute nu au rupt gura targului. In etapa de joi, dobrogencele nu au reusit decat un rezultat de egalitate in meciul din deplasare cu Rapid, ceea ce mai mult ca sigur a creat mare deranj la club si vor incerca sa se reabiliteze in meciul de maine cu Stiinta HCM.