Fotbal. Liga a II-a – FC Baia Mare – Dacia Mioveni 1-1 (0-1)

Stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare. Spectatori cca 500

FC Baia Mare: Bota – Durus, Somcherechi (’46, Hodor), Toma, Cornea – Iatu, Bumba, Bichiri (’54, V. Pop), Ernszt – Tanasa, Feraru (’77, Chiorean). Antrenori: Ciprian Danciu si Cristian China.

Dacia Mioveni: Popescu – Patru, Olteanu, Miulescu (’69, Huzuneanu), Baicu – Enache (’73, Bukvic), Sandulescu, Nistor (’85, Vladu), Cosereanu – Ionescu, Ayza. Antrenori: Marian Pana si Dragos Stroe.

Au arbitrat: Istvan Kovacs (Carei) – Ioan Onicas si Gabriel Barjac (ambii din Zalau). Rezerva: Claudiu Stefanuti (Bistrita).

Observatori: Laszlo Sajtos (Sibiu), Ion Petcu (Deva)

Cartonase galbene: Bota (‘1), Toma (‘4), :omcherechi (’16), Durus (’50), Cornea (’63), Iatu (’77), respectiv Ayza (’26), Popescu (’80), Sandulescu (’84, ’90), Ionescu (’90), Huzuneanu (’90). Cartonas rosu< Sandulescu (’90)

In primul minut de joc, Iatu a pierdut foarte usor o minge la centrul terenului, Ionescu a scapat singur cu portarul Bota, a fost faultat la marginea careului de 16 m, portarul baimarean s-a ales cu un cartonas galben si din fericire lovitura executata de Baicu a trecut pe langa poarta. Baimarenii joaca pe fibra si Toma vede si el un galben, in urma unui fault asupra lui Enache. Prima oportunitate a baimarenilor a fost in urma unui corner, executat de Ernszt, insa reluarea cu capul a lui Toma din 8-9 m s-a dus pe langa poarta. In minutul 16, oaspetii au o noua ocazie, in urma unui corner executat de Ionescu, insa lovitura de cap a lui Sandulescu a trecut de putin pe langa poarta. Cu cinci minute inainte de pauza Ionescu patrunde in careul mare pe parte sanga, Danut :omcherechi il faulteaza si Kovacs dicteaza fara ezitare penalty, pe care il transforma Ayza, 0-1. Oaspetii puteau intra la vestiare cu avantaj de doua goluri, in urma unei faze de cascadorii rasului. Bota a gresit cand a repus mingea de la poarta, care a ajuns la Ayza, acesta l-a lobat pe portarul baimarean, mingea a intalnit stalpul din dreapta a portii baimarene, dupa care Toma a trimis in corner. La zece minute de la reluarea jocului baimarenii au o actiune pe partea stanga, Cornea, l-a angajat in adancime pe Ernszt, care a driblat spre interior si a sutat din interiorul careului in coltul lung, pentru 1-1. Argesenii au replicat rapid si dupa doar minute Ayza, a sutat din 14 m insa Alin Bota a vut o interventie de exceptie reusind sa apere. Ultima mare ocazie a oaspetilor, a fost in minutul 83, cand Huzuneanu a sutat de la 30 m, balonul a fost deviat, luand o traiectorie cu putina bolta si s-a dus exact la incheietura barelor. ~n prelungiri gazdele au avut o lovitura libera de la 18 m perpendicular pe poarta, a sutat Pop, insa Popescu a respins. Si acum, daca echipa s-a salvat de la retrogradare asteptam sa vedem daca va fi exclusa din campionat, in urma cazului “Batin”.

Rezultatele etapei si marcatorii

Fortuna Covaci a stat

FC Bihor – Silvania :imleu 4-1 (3-0)

Au marcat: Lukacs ’13, ’39, ’45, Chis ’61, respectiv Brata ’75 (din penalty)

Gaz Metan CFR Craiova – CSM Rm. Valcea 2-0 (1-0)

Au marcat: Trifu ’44, Surugiu ’57

FC Baia Mare – Dacia Mioveni 1-1 (0-1)

Au marcat: Ernszt ’55, respectiv Ayza ’40 (din penalty)

Muresul Deva – Drobeta Turnu Severin 3-0 (Drobeta s-a retras)

FCM Targu Mures – Ariesul Turda 2-0 (1-0)

A marcat: D. Roman ’30, ’46

FC Arges – “U” Cluj-Napoca 1-1 (0-0)

Au marcat: Tames ’63, respectiv Machado ’89 (din penalty) – meciul s-a intrerupt in minutul 89, deoarece au intrat spectatori in teren, insa a fost reluat dupa zece minute

CS Otopeni – UT Arad 2-1 (1-0)

Au marcat: Draghici ’45, Celpan ’73, respectiv Pecarov ’83

Minerul Lupeni – Jiul Petrosani 3-0 (Jiul a fost exclusa)

11. Ariesul Turda 29 11 3   15 35-38 36

12. Minerul Lupeni   30 8   12 10 32-36  36

13. FC Baia Mare 30 8   11 11 28-37 35

14. Muresul Deva     30 9   4   17 27-45 31

15. Jiul Petrosani 29 7   5   17 21-53 26

16. Fortuna Covaci    30 5   5   20 33-59 20

17. FC Drobeta     29 5   2   2   12-64 17