Fotbal. Liga a III-a. Seria a VI-a – FC Maramures Universitar Baia Mare – Unirea Ungheni 3-0 (1-0)

Stadionul “Viorel Mateianu”. Spectatori circa 300. FCMU< Bota – Vlad Hotico (’79, V. Muresan), Somcherechi, Toma, Durus – Fritea, Ernszt (’61, Negrea), A. Moldovan (’83, Craciun), Achim, Apetrei (’86, Brata), V. Pop. Antrenor< Ciprian Danciu. Unirea< Cseke – Veres (’56, Kovacs), Fekete, St. Popa (’76, S. Boitos), C. Boitos, Balea, Santa, Moldovan, Bordea (’67, Pastor), Dicher, Pilca (’74, B. Pop). Antrenori< Constantin Lungu si Ioan Orosfoian. Cartonase galbene< Fritea ‘4, Toma ‘8, Somcherechi ’30, ’90+3, Fekete ’43. Cartonas rosu< Somcherechi ’90+3. Arbitri< Dumitru Daniel Ciobanica – Andra Simona Hiticas, Paul Tamas (toti trei din Bistrita). Obs. Mihai Timoc si Ion Zare (ambii din Zalau).

Vineri, in etapa a V-a, in cel de-al treilea joc de pe teren propriu din acest campionat, FCMU Baia Mare a reusit sa repurteze si prima victorie. Daca pana acum antrenorul Ciprian Danciu era nemultumit de evolutia atacantilor, care nu au reusit sa inscrie decat 3 goluri in patru jocuri, in acest meci au inscris tot de atatea ori. In minutul 25, la o combinatie intre Achim si Apetrei, ultimul a driblat doi aparatori, dupa care l-a deschis la 11-12 pe Achim, care l-a executat pe portarul oaspetilor cu un sut pe jos, 1-0. Pana la pauza ambele achipe si-au mai creat faze de poarta, dar nici una nu a reusit sa marcheze.

In minutul 60, la o incursiune a fundasului Vlad Hotico, urmata de o centrare, Apetrei a reusit sa il invinga pentru a doua oara pe portarul Cseke, 2-0. Gazdele au ocazia sa majoreze scorul prin Apetrei, insa in loc de 3-0 era sa fie 2-1. In minutul 80, portarul Alin Bota a avut doua interventii excelente, la lovitura de cap din 6 m a lui B. Pop si la sutul lui Boitos, de la 14 m. Si cum ocaziile se razbuna, in minutul 90, V. Pop stabileste rezultatul final, sut din unghi cu largul concurs al portarului Cseke, 3-0.

Un lucru care ar trebui sa il puna pe ganduri pe Cipri Danciu sunt suspendarile fundasilor centrali Danut Somcherechi si Dorin Pop, care au mai jucat impreuna in primele doua etape.