Volei masculin. Cupa Romaniei

Explorari a ratat calificarea in semifinale

Dupa ce vineri, 15 octombrie, in prima zi a optimilor de finala a Cupei Romaniei, Stiinta Explorari Baia Mare a trecut fara probleme de CSMU LPS Suceava cu 3-0 (25-18> 25-12> 25-17), sambata, baimarenii au pierdut in sferturi, in fata celor de la Dinamo Bucuresti cu scorul de 2-3 (28-30, 25-22, 23-25, 25-14, 15-9). Dupa un prim set echilibrat castigat in “prelungiri”, studentii l-au pierdut pe cel de al doilea, dupa care au reusit sa si-l adjudece pe cel de al treilea si se parea ca meciul se va termina in patru seturi. Greselile din setul IV au facut ca bucurestenii sa revina in joc si sa se impuna in setul decisiv. “In setul IV cred ca s-a pierdut meciul, am facut niste greseli nepermise si pe fondul unor nervozitati exagerate. Dupa aceea nu am mai fost in stare sa revenim” a declarat antrenorul Marius Botea. Stiinta Explorari Baia Mare:Neamt, Kecskemeti, Teusan, Tofan (libero), Didorciuc, Socaciu, |utea, Pastean, Veber, Negrean, Cocis, Raileanu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Dinamo Bucuresti: Soloc, Roman, Purice, Muresan, Despotovski, Harbuz, Ilie (libero), Dinca, Todorovic, Craciun, Kis, Manda. Antrenori: Daniel Radulescu si Cristache Catana.

Rezultatele etapei I

SCMU Craiova – “U” Cluj 1-3 (25-18, 11-25, 18-25, 22-25)

Torpi MS Targu Mures – VCM LPS Piatra Neamt 0-3 (21-25, 23-25, 19-25)

Stiinta Explorari Baia Mare – CSMU LPS Suceava 3-0 (25-18, 25-12, 25-17)

CSM Bucuresti – Steaua Bucuresti 3-1 (22-25, 25-18, 25-21, 25-15)

Rezultatele etapei a II-a

Remat Zalau – “U” Cluj 3-0 (25-22, 25-17, 25-18)

CV Tomis Constanta – VCM LPS Piatra Neamt 3-0 (25-15, 25-18, 25-23)

Dinamo Bucuresti – Stiinta Explorari Baia Mare 3-2 (28-30, 25-22, 23-25, 25-14, 15-9)

Unirea Dej – CSM Bucuresti 3-2 (25-17, 26-28, 30-28, 24-26, 15-12)