Fotbal. Joc de pregatire. Doua reprize total diferite

FCMU – Silvania Simleu Silvaniei 3-1 (0-1)

Stadion “Viorel Mateianu”. Spectatori: 50

Au marcat: Bichiri ’49, Somcherechi ’62, V. Pop ’82, respectiv Huzuneanu ’14

Avertismente: Gavrilescu ‘4, Lupu ’61, Gego ’64

FCMU

Repriza I: Lovasz – Muresan, Ignat, Gherman, Hotico – Iatu, Loi, Craciun, Moldovan – Feraru, Brata.

Repriza a II-a: Bota – Durus, Toma, :omcherechi, Szentlasloi – Negrea, Bichiri, Bumba, Ernszt – Achim, V. Pop. Antrenori< Romulus Buia, Ciprian Dorobantu si Vasile Feher.

Silvania: Miron – Pascalau, Huzuneanu, Schwarkopf, Munteanu – Andor, Lupo, Militaru, Gavrilescu – Gego, Zagrean

Au mai evoluat dupa pauza: Petcut, Prodan, Ianc, Felecan, Hadar, Vila, Puscas. Antrenor: Vasile Pasca. Au arbitrat: Cristian Balaj – Paul Zoicas, Andrei Muresan (toti trei din Baia Mare). Profitand de faptul ca ambele echipe nu au fost programate in aceasta etapa de campionat, atat liderul seriei a VI-a a Ligii a III-a, cat si lanterna rosie a esalonului doi, au ajuns la inceputul saptamanii trecute la o intelegere cu privire la disputarea unui meci de pregatire. Antrenorii baimareni au decis ca pentru acest joc sa foloseasca in fiecare repriza un alt unsprezece. ~nca din primele minute oaspetii incearca sa puna stapanire pe joc, reusind ca dupa 14 minute sa deschida scorul prin fundasul Huzuneanu, care a reluat cu capul o centrare in urma unei lovituri de la colt de pe partea dreapta, 0-1. Cu toate ca au avut o posesie mai buna, baimarenii nu au reusit sa restabileasca egalitatea. In cea de a doua repriza, jocul a fost la discretia gazdelor, superioritatea din teren materializandu-se in cele trei goluri marcate. La doar patru minute de la reluarea jocului, Bichiri restabileste echilibrul Danut Somcherechi in minutul 62 si Vasile Pop, au stabilt rezultatul acestui joc de pregatire, foarte util ambelor echipe. Se pare ca unsprezecele utilizat in cea de a doua repriza va fi cel care va fi aliniat si in partida din etapa viitoare, vineri, 5 noiembrie, de pe teren propriu cu CSM Brasov.