Handbal feminin – Romania a suferit prima infrangere

Nationala Romaniei a pierdut primul joc de pregatire din cadrul meciurilor pentru Campionatul European din Danemarca si Norvegia, scor 31-27 (15-12), in fata Germaniei. Pana la intalnirea cu Germania, selectionata antrenata de Radu Voina si Luminita Hutupan-Dinu a reusit sapte victorii. Romania a condus doar trei minute, 2-0, dupa care nemtoaicele au revenit si au preluat conducerea. Romancele au egalat inca de doua ori, insa la pauza gazdele au avut un avantaj de trei goluri.

In repriza secunda, cea mai mare diferenta de scor a fost 27-19, in minutul 48, dar Germania s-a impus in final cu scorul 31-27. Miercuri seara, in ultimul meci test inaintea debutului din Danemarca, cu Spania reprezentativa tarii noastre a intalnit tot Germania.

Germania< Mietzner 8, Althaus 6, Richter 5, Loerper 3, Worz 2, Jurack 2, Hardter 1, Klein 1, Augsburg 1, Steinbach 1, Mueller 1.

Romania< Ungureanu, Tolnai – Stanca 5, Elisei 5, Manea 3, Paraschiv 2, Chintoan 2, Moldovan 2, Varzaru 2, Soit 2,  Geiger 2, Meirosu 1, Nechita 1.