Otelul Galati, egala formatiei Besiktas Istanbul

Otelul Galati a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-1), meciul amical disputat in compania formatiei turce Besiktas Istanbul, într-o partida desfasurata in Olanda, fara spectatori. Initial, partida trebuia sa se joace în Germania, cu public. Besiktas a deschis scorul prin portughezul Hugo Almeida (11), iar Laurentiu Iorga (38) a reusit golul egalizator.

Pe considerente de securitate, politia olandeza nu a permis accesul spectatorilor la eveniment, in ciuda interesului crescut al comunitatii turce din zona. Campioana României a folosit urmatorii jucatori< Grahovac – Skubic, Perendija (Sârghi, 70), S. Costin (Benga, 70), Ljubinkovic – I. Filip (Viglianti, 67), I. Neagu (Chavez, 70) – Iorga (Antal, 56), G. Paraschiv (Ibeh, 46), L. Bus (S. Frunza, 56) – Pena (Punosevac, 56). Otelarii au dominat meciul in repriza secunda, irosind trei ocazii foarte clare de a marca prin Frunza (61), Antal (69) si Punosevac (78). “A fost un meci bun, în care am intrat destul de organizati, dar am dat câteva spatii adversarului si astfel am încasat golul lui Almeida. Nu ne-am pierdut, însa, si am jucat tot mai bine, echilibrând disputa si ratând câteva situatii bune de gol. Dupa pauza ne-am exprimat si mai bine, punând adversarul sub presiune si dominând partida. A fost un test bun”, a declarat antrenorul otelarilor, Dorinel Munteanu.