MINIFOTBAL

România a devenit pentru prima data campioană mondială

Sâmbătă, 4 noiembrie 2023, într-o finală absolut nebună cu echipa Kazahstanului, România a reușit să devină campioană mondială la minifotbal pentru prima dată în istorie

Meciul, care s-a încheiat cu scorul de 2-2 (12-11 la loviturile de departajare), a fost plin de suspans și dramă pe tot parcursul.

Kazahstanul a luat conducerea în timpul regulamentar, cu un autogol al lui Mircea Ungur și un gol marcat de Avel Tarjanov. Cu toate acestea, tricolorii nu au cedat și au revenit în forță în ultimele minute ale meciului, grație reușitelor lui Marius Balogh.

Cu scorul egal, meciul a intrat în prelungiri, dar niciunul dintre echipe nu a reușit să marcheze. Astfel, campionatul s-a decis la loviturile de departajare.

Loviturile de departajare au fost pline de emoții, cu ambele echipe ratând și reușind la rândul lor. La a 30-a lovitură, Bogdan Covaci a fost eroul României, marcând golul victoriei după o apărare impresionantă a lui Dragoș Nițu.

A fost o finală plină de momente memorabile și o demonstrație a abilităților și a rezistenței echipei României în fața unei echipe puternice din Kazahstan.