SUPERLIGA

Mare supriză în Superligă! FC Botoșani, ultima clasată, a învins pe CFR Cluj

Campionatul primei ligi din fotbalul din România s-a reluat vineri după amiază odată cu meciul Sepsi Sf. Gheorghe și Politehnica Iași.
Acasa

Sepsi OSK a surclasat-o cu 6-0 pe Politehnica Covăsnenii, antrenați de neamțul Bern Storck, fost selecționer al naționalei Ungariei, au dominat ”cap-coadă” meciul cu Politehnica reușind să obțină o victorie la scor. Dinamo a arătat ca o retrogradată și a pierdut la Ploiești după un joc extrem de slab și se îndreaptă spre retrogradare cu pași mari.
Rapidul s-a impus cu mari emoții, în minutele de prelungire ,, după ce a fost condusă de FC U Craiova cu 3-1. Unul din golurile Rapidului a fost marcat de Răzvan Onea, fostul jucător al LPS-lui sătmărean.
Dar marea surpriză din weekend s-a înregistrat la Botoșani acolo unde echipa din localitate, ultima clasată din Superligă, a învins pe CFR Cluj, multipla campioană a României. O victorie care dă speranțe echipei gazdă și, indirect, a ajută mult pe FCSB

Rezultatele și marcatorii
Sepsi Sf. Gheorghe – Politehnica Iași 6-0
Au marcat< Florin Ilie (20 autogol), 2 (36/11m), Păun (42), Kallaku (63), Ştefănescu (84), 6- Bălaşa (88/11m)
Rapid București – FCU Craiova 4-3
Au marcat< Ermal Krasniqi (43), Rrahmani (76/11m), Onea (81), Burmaz (90+4)
Universitatea Cluj – Hermannstadt 2-1
Au marcat< Chipciu (65), Daniel Popa (77)/ Murgia (62),
Petrolul Ploiești – Dinamo București 1-0
A marcat< Silva Tavares (80)
FC Botoșani – CFR Cluj
A marcat< Florescu (63)
Partida Universitatea Craiova – Farul Constanța s-a jucat duminică seara în nocturnă.