MECI DE FOTBAL

Victorie la scor pentru CSM Olimpia în deplasare, 5-0 cu Minerul Ocna Dej

Duelul echipelor sătmărene din  L 3 a fost  câștigat de  Victoria Carei,  1-0 cu CSM  Olimpia
După ce a început cu stângul sezonul de primăvară, 0-1 cu Victoria Carei, CSM Olimpia s-a ”răzbunat” în etapa următoare și a câștigat la scor,...

… 5-0 meciul jucat în deplasare cu Minerul Ocna Dej. Eroul meciului a fost Cosmin Zamfir (foto alăturat) care a reușit să înscrie 3 goluri.

Formația sătmăreană a deschis scorul în minutul 20, când Chinde l-a lansat excelent pe Zamfir, care a marcat cu un șut spectaculos, expediat de la 20 metri, în vinclu. În minutul 36 Chinde a majorat diferența după un șut din careu.

Repriza secundă a curs aproape în continuu în favoarea sătmărenilor care a marcat de două ori în11 minute prin același Zamfir (52 și 56) după care jocul s-a mai echilibrat. Dar tot echipa sătmăreană a fost la timonă care a mai marcat odată, în minutul 80 prin tânărul Andrei Zbona. După această victorie, CSM Olimpia se menține pe locul 2 în clasament, la 8 puncte în spatele liderului SCM Zalău. O diferență care s-ar putea modifica după în ultima etapă a sezonului regulat, etapă în care se va juca derby-ul seriei, CSM Olimpia – SCM Zalău. Am pornit cam greu în primăvara asta, ca un motor diesel. Dar e bine că am revenit după eșecul de săptămâna trecută. Băieții au dovedit că au caracter și îi felicit pentru asta. Este un rezultat, care ne dă încredere pentru meciul cu Zalău” – a declarat antrenorul Cosmin Iuhas. CSM Olimpia: Moldovan – Burdeț, Fl.Mureșan,  Negru (70 Micaș), Oanea,Copaci (85 Apai), Lucaci, Chinde, Ferenți (78 Morar), Zbona (85 Lazăr), Zamfir (78 Mansour).

Doar un egal pentru Victoria, 1-1 cu Lotus Felix
Pe o vreme frumoasă, pe un gazon excelent, aproximativ 700 spectatori au au sperat să se bucure de un succes al Victoriei Carei în meciul cu Lotus Felix. O victorie care ar fi dus echipa din Carei pe locul 4, loc de play-off. Dar succesul dorit nu a venit, meciul terminându-se la egalitate, 1-1. Oaspeţii au deschis scorul chiar în primul minut al partidei, prin golul înscris de Gitye. Un gol care a turnat plumb în ghetele careienilor care s-au regăsit cu greu. Totuși, echipa din Carei a reușit să egaleze în repriza a doua, prin golul marcat de Vajda (min.64).Timp pentru obținerea unei victorii a mai fost. Dar, în ciuda dominării, a unor ocazii bune, Victoria nu a reușit să modifice tabela așa că scorul final a fost 1-1. Acum, pentru Victoria urmează o deplasare la Sighet unde o așteaptă un meci dificil, cu echipa din localitate,
CSM Victoria: Fila – Bîrle, Dunca, Negrea, E.Marina, Tillinger, Popovici-Ciatău, Ciul, D. Marina, Moldovan, Barth/Villi, Negreanu, Baior, Nyilvan, Kinczel, Vajda, Horvath, Barta.
Antrenori: Pap-Deac loan şi Marius Botan.
Înfrângere în fața liderului, SCM Zalău – Olimpia MCMXXI 3-2
Formația a jucat în deplasare, împotriva lidrului seriei, SCM Zalău. Dată fiind poziția din clasament, era greu de presupus că Olimpia MCMXXI se va întoarce neînvinsă din această deplasare. Dar sătmărenii n-au fost departe de a aduce un punct, dovadă egalarea reușită în minutul 48. Dar, experiența, valoarea din acest moment, și-a spus cuvântul, și SCM Zalău a câștigat meciul cu 3-2.  Pentru gazde a marcat Nikolic (4), Mare (64) și Pătraș (66), iar pentru oaspeții Caba (48), Bodea (89).

Olimpia MCMXXI: Siwiec – Orvos, Feher, Caba, Ștef (cpt.), Montesinos, Hackaa, Duca, Sătmărean, Emeriau, Feier. Rezerve: Șugar, Mroz, Oltean, Chamacho, Bodea, Batin, Tomșa, Godja, Logan. Antrenor: Giuseppe Funicelo.
7.Sănătatea Cluj 17 5 3 9 21-26 18
8.Minerul Ocna Dej 17 3 8 6 20-22 17
9.Olimoia MCMXXI 17 4 4 9 21-38 16
10.Minaur BM 17 2 5 10 16-31 11
Etapa viitoare: CSM Olimpia – SCM Zalpu, CSM Sighet – Victoria Carei, Olimpia MCMXXI – Crișul Sântandrei, Minaur – Sănătatea, Lotus Felix – Ocana.