ATLEȚII SĂTMĂRENI BRILIANTE LA CAMPIONATUL NAȚIONAL

Sătmărenii George Kadar și Kurti Kristof, campioni naționali la probe combinate

În concursul feminin, la heptatlon, Tiffany Barazsu de la LPS Satu Mare s-a clast pe locul 4 la categoria U18 cu 2.500 de puncte. antrenor: Radu Achim

Complexul ”Lia Manoliu” din București a găzduit la finalul săptămânii trecute finalele Campionatului Național de Probe Combinate la atletism. Prezenți la această competiție atleții sătmărenii au avut o prestație remarcabilă, reușind să cucerească mai multe medalii. Două dintre aceste medalii au fost de aur acordate pentru câștigarea titlului național lui George Kadar și Kristoff Kurti.

George Kadar, legitimat la CS Satu Mare a cucerit titlul de campion național la categoria tineret U23 și campion național la seniori cu un total de 6.054 de puncte. George Kadar este antrenat de Horea Macarie.

La categoria juniori U20, Kurti Kristof, legitimat la LPS/CS Satu Mare a obținut titlul de campion național după ce a acumulat cu 5.500 de puncte. Antrenori:Horea Macarie și Marius Buteanu.

La aceaiși categorie U20, Luca Leordean, de la CS Satu Mare, a cucerit medalia de argint la categoria juniori U20 cu un total de 5.300 de puncte. Antrenor: Radu Achim.La categoria U18, Richard Varga de la LPS CS Satu Mare a fost foarte aproape de o medalie terminând competiție pe locul 4 cuun total de 4.700 de puncte.La aceiași categorie, Bogdan Morar a încheiat competiția pe locul 5 cu 4.600 de puncte. Cei doi sportivi sunt pregătiți de antrenorul Horea Macarie.