HANDBAL FEMININ

Victorie pentru CSM Olimpia Satu Mare la handbal, înfrângeri pentru echipele din Negrești Oaș și Cămin

Ciornă automată
CSM Olimpia Satu Mare a câștigat la handbal 32-30 cu CSS 2 Baia Mare, iar echipele din Negrești Oaș și Cămin au pierdut categoric.

Sâmbătă, 28 septembrie, echipele sătmărene de handbal feminin au disputat partide importante în cadrul Campionatului Național de Junioare 2, Seria H. Dintre cele trei formații din județul Satu Mare, doar CSM Olimpia Satu Mare a reușit să obțină o victorie, într-un meci echilibrat împotriva CSS 2 Baia Mare, scor 32-30. Din păcate, echipele Handbal Inovativ Negrești Oaș și ACS KKS Cămin Satu Mare au suferit înfrângeri categorice pe teren propriu.

Într-o partidă plină de suspans, CSM Olimpia Satu Mare a învins cu 32-30 echipa CSS 2 Baia Mare. La pauză, scorul era egal, 14-14, însă echipa sătmăreană, antrenată de Ciprian Mărieș, a reușit să își impună ritmul în repriza secundă și să obțină o victorie meritată. Cele mai multe goluri pentru CSM Olimpia au fost marcate de Ariana Ionescu, care a înscris 12 goluri, urmată de Maria Feneșan și Gyorgy Helga, fiecare cu câte 6 reușite.

Echipa CSM Olimpia Satu Mare:
Kanya Evelin – Teodora Pop, Ariana Ionescu (12), Mara Marghitaș, Daria Secu (1), Denisa Doboș, Ioana Greța, Feneșan Maria (6), Patricia Cherecheș (1), Daniela Trif (1), Henrieta Bâlc, Gyorgy Helga (6), Andra Oros (1), Iulia Paicu (4).

Antrenor: Ciprian Mărieș

Rezultate dezamăgitoare pentru echipele din Negrești Oaș și Cămin
Din păcate, echipele din Negrești Oaș și Cămin nu au avut același succes pe teren propriu. Handbal Inovativ Negrești Oaș a suferit o înfrângere drastică, scor 8-38, în fața LPS Bistrița, meciul fiind dominat clar de echipa adversă, care a condus cu 15-3 la pauză.

De asemenea, ACS KKS Cămin Satu Mare nu a reușit să facă față echipei Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, pierzând cu scorul de 16-42. Deși la pauză scorul era 9-17, echipa din Cămin nu a găsit resursele necesare pentru a reveni în joc în repriza a doua.

Alte rezultate ale etapei:
Marta Baia Mare 42-16 ACS HC Bizău Ocna Șugatag (21-8)
CSS Zalău 23-26 AHC VM Zalău (12-11)
Handbal Inovativ Negrești Oaș 8-38 LPS Bistrița (3-15)
CSM Olimpia Satu Mare 32-30 CSS 2 Baia Mare (14-14)
ACS KKS Cămin Satu Mare 16-42 Gloria 2018 Bistrița-Năsăud (9-17)
Clasament după etapa a doua:
Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – 4 puncte (94-36)
Marta Baia Mare – 4 puncte (80-29)
LPS Bistrița – 4 puncte (76-32)
CSM Olimpia Satu Mare – 4 puncte (66-55)
CSS 2 Baia Mare – 2 puncte (59-55)
AHC VM Zalău – 2 puncte (50-61)
ACS KKS Cămin Satu Mare – 0 puncte (39-71)
ACS HC Bizău Ocna Șugatag – 0 puncte (41-75)
CSS Zalău – 0 puncte (43-78)
Handbal Inovativ Negrești Oaș – 0 puncte (21-77)
Perspectivele echipelor sătmărene
CSM Olimpia Satu Mare își menține poziția în clasament datorită victoriei din această etapă, acumulând 4 puncte și aflându-se pe locul 4. Echipa are potențialul de a avansa în clasament, mai ales dacă își menține forma bună și își îmbunătățește jocul defensiv. În schimb, echipele din Negrești Oaș și Cămin trebuie să își reevalueze strategia pentru a obține rezultate mai bune în meciurile viitoare.

Etapa a treia va fi decisivă pentru aceste echipe, fiecare având șansa de a-și îmbunătăți poziția în clasament.

Record negativ pentru Ronaldo

Asculta acest articol Mult lăudatul și mediatizatul atacant portughez Cristiano Ronaldo a stabilit un record negativ la Cupa Mondială. Un