A venit prima victorie! Recolta Dorolț – Avântul Reghin 1-0 (1-0)

doroltDupă promovarea istorică în Liga a III-a, Recolta Dorolț a obținut sâmbătă prima victorie din sezonul 2016-2017 al Ligii a III-a.

În etapa a 10-a din Seria 5, sătmărenii pregătiți de Andrei Estinca și Tiberiu Csik s-au impus în meciul cu Avântul Reghin (județul Mureș), scor 1-0 (1-0).

S-a jucat pe un teren greu, n-a rezistat multe minute. Un meci cu faze puține, cu mingi aruncate în fața porții. Dar asta contează mai puțin, singurul gol al partidei a fost marcat în prima repriză. După o fază de pe partea stângă, Ionescu a centrat în careu, Ștef, nemarcat, a trimis mingea în poartă din 6 metri (min. 24). Oaspeții au căutat egalarea, în ultimele zece minute ale meciului au avut posesie, însă fără a marca. De menționat ar fi și faza Recoltei din ultimele secunde. Noul intrat D. Pop, a primit o centrare de la Gulya, un alt nou intrat, dar atacantul sătmărean a trimis pe lângă din apropiere. Recolta Dorolț s-a impus cu 1-0 și a părăsit ultima poziție a seriei. Iar în etapa următoare are o deplasare accesibilă, la CS Iernut.

Recolta: Oşan – Mandi, M. Csik, L. Vincze (Nemeş, min. 90+4), Ionescu, Şimon, Mureşan (Gulya, min. 90.), Rebegea, Ştef, Meșter, Bîgiu (D. Pop, 86.).