Aceeaşi poveste: Sepsi pe 1, CSM Satu Mare după ea

Primul trofeul al sezonului l-a luat echipa din Sf. Gheorghe

Captură FRB TV

Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe a găzduit sâmbătă şi duminică Final Four Cupa României la baschet feminin. CSM Satu Mare a cedat primul trofeu după o finală intensă contra gazdelor turneului.

Sâmbătă s-au disputat semifinalele competiţiei. CSM Satu Mare a obţinut biletele pentru ultimul act după ce a trecut de Phoenix Constanţa. Sătmărencele s-au impus cu 68-51, pe sferturi: 18-14, 19-14, 16-16, 15-7. Brittany Denson este sătmăreanca cu cele mai multe puncte aduse pentru echipa sa, 21 la număr. A şi fost declarată MVP-ul semifinalei.

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a distrat pur şi simplu cu Olimpia Braşov în faza semifinală. Echipa lui Zoran Mikes a bătut cu 103-50, pe sferturi: 33-19, 25-11, 26-7, 13-19.

Ziua de duminică ne-a rezervat finala dintre CSM Satu Mare şi Sepsi Sfântu Gheorghe. Adică o reeditare a ultimului act de anul trecut.
Huţanu, Kadar, Mandache, Denson şi Amukamara au început jocul împotriva jucătoarelor Nagy, Părău, Kovacs, Şolopova şi Higgins. Gazdele turneului au prima posesie şi după puţin timp conduc cu 11-5 (min. 4). CSM Satu Mare apasă apoi piciorul pe acceleraţie, în frunte cu Denson, întoarce soarta primului sfert şi ajunge chiar la un plus de 10 puncte, scor 21-11. Dar primul sfert se încheie cu 21-14 după o aruncare de la mare distanţă semnată de Slamova. La doar un minut de la startul sfertului secund, CSM îşi măreşte avantajul la 26-14. Covăsnencele nu-şi pierd concentrarea, iar la pauza mare scorul era 34-28 în favoarea noastră. Sepsi a mai redus din handicap după perioada 3, iar ultimul sfert a fost intens disputat. S-a pornit de la 48-45 pentru CSM, dar Sepsi a egalat la 48, iar apoi s-a distanţat uşor. Ultimul minut al meciului a început de la 63-63, dar Sepsi a reuşit în cele din urmă să se impună şi să ridice Cupa României. CSM Satu Mare – Sepsi s-a încheiat 65-69, pe sferturi: 21-14, 13-14, 14-17, 17-24.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Amukamara – 24p, Denson – 22p (20 recuperări), Mandache – 11p, Tavic – 4p, Huţanu – 2p, Baltic – 2p, Kadar, Olah, Lazăr, Uiuiu, Lloyd. Antrenor: Maikel Lopez.
Sepsi: Părău – 23p, Şolopova – 12p, Higgins – 11p, Slamova – 9p, Pasic – 6p, Nagy – 4p, Şipoş – 2p, Demeter – 2p,Whitted, Kovacs. Antrenor: Zoran Mikes.