Alet trei medalii pentru șahiștii de la LPS Satu Mare

sahCapitala șahului românesc este fără îndoială Călimăneștiul în această perioadă. Deși aproape de final, Campionatul Național de juniori mai are câteva probe de disputat.

Acolo sunt prezenți sute de sportivi la mai multe categorii de vârstă, între 8 și 20 de ani. Printre ei se află și sportivi de la LPS Satu Mare și CS Unio. Dacă în ediția de ieri scriam că LPS a cucerit două titluri de campioni, și o medalie de bronz la șah practic, acum revenim cu alte rezultate foarte bune. Antrenorul Cătălin Ardelean ne informează că la dezlegări, sătmărenii au cucerit trei medalii, toate diferite. Astfel, performerul este Dan Dicu, cel care a devenit campion național la băieți 14 ani. Un concurs puternic dacă ne gândim că au participat 44 de șahiști din diferite județe ale României. La fete 16 ani, Kincso Jakab a cucerit medalia de argint dintr-un total de 15 participanți. Este a doua medalie la această ediție, după aurul obținut la șah practic. Pe locul 3 a terminat Irisz Hejja la 10 ani fete, categorie cu 33 de șahiste.

Toți sunt de la LPS Satu Mare și sunt antrenați de Cătălin Ardelean. Urmează șahul rapid și blitzul.