Alexandra Lazin este cea mai bună floretistă din ţară

Sportiva de la CS Satu Mare a obţinut titlul naţional la cadeţi

scrima

Cea de-a treia zi a Campionatelor Naţionale de floretă la cadeţi a fost rezervată fetelor. Sala de scrimă “Alexandru Csipler” a găzduit proba individuală la care au fost înscrise 24 de sportive de la mai multe cluburi din ţară.

După ce am obţinut medalia de aur şi la băieţi, prin Benajamin Bodo, Alexandra Lazin s-a dovedit a fi cea mai bună la fete. Sătmăreanca în vârstă de 15 ani a cucerit titlul naţional după ce a învins-o în finală pe Ana Boldor. Lazin a avut un parcurs excelent, în semifinale a trecut uşor de Raluca Drăghici (CSA Steaua) cu scorul de 15-10.

Emoţiile au început să apară în finală. Sătmăreanca a început în forţă, s-a distanţat încă din prima repriză la 9-2. Au urmat câteva minute bune pentru sportiva Ana Boldor, cea care a reuşit să revină de la 12-3, la 12-10. Lazin, nu s-a pierdut cu firea, încurajată de antrenorul Arnold Izsaki, dar şi de publicul din sală, a revenit, s-a distanţat la 14-10, şi a învins cu scorul de 15-12. O victorie meritată, şi iată că sportiva de la CS Satu Mare a luat medalia de aur şi la această categorie. Amintim că a fost campioană naţională la copii, apoi la speranţe, anul trecut a terminat pe locul 9 la cadeţi, iar anul acesta a prins o zi excelentă şi a terminat pe prima treaptă a podiumului. Una peste alta, un rezultat care ne face să credem că viitorul floretistei Lazin sună foarte bine. Premierea a fost făcută de directorul de la CS, Marcel Tarţa.

IMG_1456

Spuneam că la această competiţie au participat 24 de floretiste. Printre ele s-au mai găsit 9 sătmărence care au obţinut următoarele rezultate: Adriana Haidu – locul 6, Andrea Potor – 10, Viktoria Jager – 14, Cristina Anderco -16, Melissa Korossy – 17, Diana Şuta – 20, Klaudia Figus – 21 şi Ioana Crăciun, respectiv Tamara Ulici s-au clasat pe locul 23. Antrenorii lor de la CS Satu Mare sunt: Arnold Izsaki, Dan Şuta şi Simona Surducan.

Lazin va participa la Campionatul Mondial

După ce a intrat în posesia titlului de campioană naţională, Alexandra a mai primit o veste bună. “Am vorbit cu Ducu Petre (n.r. – antrenorul lotului naţional de floretă cadeţi şi juniori) după concurs şi m-a anunţat că Alexandra Lazin va fi convocată în lotul care va participa la Campionatul Monidal de la Plovdiv”, a anunţat antrenorul de la CS Satu Mare, Dan Şuta. Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeţi şi juniori are loc în Bulgaria, la Plovdiv, în perioada 3-12 aprilie.

A fost proba individuală la cadeţi, iar joi urmează să se dispute proba pe echipe. Să sperăm că vom obţine şi acolo o medalie preţioasă, anul trecut am luat medalia de argint la această probă. Din câte ne-a spus Arnold Izsaki, clubul nostru va avea două echipe, iar prima va fi formată din Alexandra Lazin, Adriana Haidu, Andrea Potor şi Viktoria Jager.