Alexia Turcu din Carei, campioană la atletism

Modești, poate chiar prea modești antrenorii de ateltism, și sportivii din Carei care practică această disciplină, nu vorbesc foarte mult despre rezultatele lor. Motive ar fi suficiente pentru că, pe parcursul ultimilor ani atleții din Carei au înregistrat performanțe remarcabile la nivel național.

Așa s-au petrecut lucrurile și la recentele Campionate Naționale de sală pentru copii 1 și 2. La această competitie, care a avut loc la București, Alexia Teodora Turcu a obținut medalia de aur și titlul de campioană națională la aruncarea greutății. Sportiva din Carei a aruncat bila de oțel până la 13,43 metri, rezultat care i-a asigurat medalia de aur. De menționat că a doua clasată a aruncat bila la doar 10.74 metri în timp ce sportiva de pe locul 3 a avut cea mai lungă aruncare de 9,54 metri.

Alexia Teodora Turcu a reprezentat la această competiție Liceul Teoretic din Carei. Ea este antrenată de tatăl ei, Florin Turcu, fost campion național la suliță în urmă cu două decenii.

Mai precizăm că în urmă cu câteva zile, la Campionatele Naționale de probe combinate, Roxana Cura, legitimată la CSS Carei, a cucerit medalia de bonz la junioare 2. În aceeași probă, dar în concursul băiețior, George Racolța s-a clasat pe locul 7.