Am mai descoperit un specialist in handbal

Directorul sportiv al echipei “U” Jolidon Cluj, Cosmin Salajan, intr-o declaratie data site-ului handbalvolei.ro, pune infrangerea echipei antrenate de Gica Covaciu pe seama arbitrajului.

Iata ce declara omul, care inainte de a deveni mare director sportiv facea site-ul gruparii clujene< “Este clar, am crezut ca ne asteapta un meci usor, dar Baia Mare a jucat cu multa ambitie si, pe fondul unor decizii interesante ale arbitrilor, cand scorul a fost egal, echipa gazda s-a desprins. Nici jocul nostru nu a stralucit, dar, dupa parerea mea, rezultatul de pe tabela nu reflecta realitatea din teren si nici valoarea celor doua loturi. Asta e, se mai intampla sa avem esecuri. Pentru noi nu e o tragedie ca am pierdut”, a spus Salajan pentru handbalvolei.ro.

Mai, neica nimeni, tu te pricepi la handbal ca baba la mitraliera. Vreau sa va dau cateva date tehnice cu privire la deciziile arbitrilor< raportul aruncarilor de la 7 m a fost 4-9. Cu ce au ajutat arbitrii echipa baimareana ca ati ratat trei aruncari? Minute de eliminare< 14-8. Cu ce au ajutat arbitrii echipa baimareana ca ati jucat sase minute in superioritate numerica? Ba mai mult, ca ati luat gol cand ati avut superioritate numerica doua jucatoare. Cu ce au ajutat arbitrii echipa baimareana ca Tivadar si Chintaoan au marcat fiecare cate un gol (ambele jucatoare de lot)? Cu ce sunt de vina arbitrii ca ati ratat pe contra-atac din situatii de unu la unu cu portarul? Cu ce sunt de vina arbitrii ca portarii baimareni au avut 19 interventii bune, in timp ce portarii clujeni doar 12? Cu ce sunt de vina arbitrii ca HCM Stiinta a reluat jocul dupa gol de doua ori cu amenintare de joc pasiv, in timp ce la echipa clujeana in situatie similara au uitat sa ridice mana? Baban v-a dat inca o lectie de handbal. Mai, neica nimeni, probabil ca tu in ultima perioada te jucai pe calculator in lumea virtuala, dar tin sa iti spun ca, in ultimii trei ani, din cele sase jocuri oficiale din campionat, Baban va batut de patru ori, ati obtinut un singur egal in Baia Mare si o victorie in turul campionatului la Cluj. Trebuie sa iti amintesc cum a-ti castigat in tur, in ultimele cinci minute cu ajutorul oltenilor Ciurea si Barcan?

Domnilor care conduceti destinele echipei clujene, debarasati-va de oamenii care va dezinformeaza. Ei trebuie sa isi justifice salariile pe care le iau si de fiecare data ii gasesc vinovati pe altii, dar, ce este mai grav, aceste motivatii le degreveaza pe jucatoare de orice raspundere, deoarece ele au facut totul in teren, insa rezultatul a fost viciat. Atat pentru un personaj care nu merita spatiul acordat, dar nu uitati ca HCM Stiinta si Baban sunt nasii vostri si la noi, la ortodocsi, nasul se respecta.