Aproape de a furniza surpriza în ultimul meci din FIBA Eurocup

CSM Satu Mare – Chevakata Vologda 74-77 (37-39)

CSM Satu Mare a vrut foarte mult să își încheie sezonul în FIBA Eurocup cu o victorie, mai ales că a jucat pe teren propriu, în fața unei săli pline. Adversara de joi seara a echipei sătmărene a fost Chevakata Vologda, din Rusia. Dacă în meciul tur au pierdut la scor, la Satu Mare elevele lui Dan Fleșeriu au avut o evoluție excelentă, însă au pierdut cu 74-77 (37-39).

Pe sferturi scorul a fost 18-23, 19-16, 21-21, respectiv 16-17. Totuși echipa din Rusia are un lot și un buget net superior CSM-ului, dar fetele noastre au luptat de la egal la egal cu o forță a baschetului feminin. Utahya Drye, cu 20 de puncte și Italee Lucas cu 18 și 8 recuperări au fost cele mai bune de pe teren. Annemarie Părău a dat siguranță, însă după 25 de minute s-a accidentat și nu a mai fost utilizată, altfel, probabil, alta ar fi fost soarta meciului. Și așa CSM a obținut două victorii, în fața campioanei Danemarcei, SISU Gentofte și a ieșit cu capul sus din FIBA Eurocup. Scorul celor două victorii a fost 57-46 în Danemarca, respectiv 86-73 la Satu Mare. Echipa pregătită de Dan Fleșeriu a încheiat pe locul 3 grupa A, după Chevakata Vologda și Montpellier, care au acces în faza superioară a competiției europene.

Pentru CSM au jucat foarte bine Utahya Drye 20 de puncte, Italee Lucas 18, Andreea Orosz și Dara kovacevic câte 9, Annemarie Părău 6, Hajnalka Szlimak 5, Monica Ivan 4, Rada Giurgiu 3 și Renata Szmutku. Urmează un meci foarte greu, în Cupa României, mai exact pe 4 decembrie, marți, când echipa din Satu Mare va juca în deplasare, la Arad, cu ICIM, fiind prima confruntare dintre acestea în faza a doua a Cupei, după ce în campionat Satu Mare s-a impus cu 81-75.