Aproape de o supriză în Seria A

Recolta Dorolţ – Talna Oraşu Nou 2-4 (2-1), în etapa a 25-a a Ligii a IV-a

orasu nou

Terenul de fotbal din Dorolţ a găzduit miercuri derby-ul etapei în Liga a IV-a. Un meci spectaculos în care gazda, Recolta, a fost aproape de o surpriză, după ce a dominat categoric în prima repriză intrând la pauză în avantaj, cu 2-1 cu echipa Talna Oraşu Nou.

Încă din primele zece minute, Recolta a fost extrem de periculoasă. Defensiva echipei din Oraşu Nou a fost parcă în vacanţă. Aşa a venit golul din minutul 3, când Jakkel a centrat perfect de pe partea dreaptă, iar Mester a prins un vole de zile mari trimiţând mingea până în plasa porţii de la Talna. Recolta, antrenată de Sandor Esztinka, a mai avut două faze “singur cu portarul”, în minutul 7 şi 8, însă Lihet a trimis puţin pe lângă, iar apoi Jakkel puţin peste. Prima fază mai importantă de partea Talnei, a venit în minutul 10 când Cozma, de la 30 de metri, a trimis peste poarta lui Oşan. Meciul nu a fost lipsit de faze, iar golurile au continuat să curgă. În minutul 45, Lihet scapă pe partea dreaptă şi trimite de la 25 de metri un şut absolut spctaculos până în vinclul porţii. S-a făcut 2-0 pentru gazde, iar un minut mai târziu, Cozma reduce din handicap şi face 2-1 printr-un şut de la şase metri din careu, pe colţul lung.

Talna, echipa antrenată de Dacian Nastai, s-a trezit în repriza a doua, pe care a dominat-o. A înscris trei goluri prin care a câştigat meciul. Marcatori: Erdei (min.48), Bîrle (min. 61 şi 70).

– Recolta Dorolţ: Daniel Oşan – Arnold Drumar, Sandor Mester, Florin Coman, Mircea Petric, Jozsef Vegh, Nandor Mester, Cristian Maşlinca, Ionuţ Lihet, Daniel Jakkel, Eduard Bob. Rezerve: Alexandru Viski, Richard Szilagyi, Gheorghe Mocanu, Mihai Bumb, Istvan Kovacs, Alexandru Vincze.

recolta

– Talna Oraşu Nou: Iosif Barna – Ruben Cseh, Călin Crăciun, Stelian Câmpan, Attila Pajzos, Moussa Naig, Sandor Erdei, Alin Lung, Cristian Cozma, Bogdan Bîrle, Tamas Magdas. Rezerve: Marcel Smuczer, Janos Bute, Daniel Ignat, Khadim Der Serighe, Attila Kovacs, Matyas Erdei, Attila Istvanfi.

talna

În Seria B, Căminul a pierdut două puncte acasă, iar în fruntea clasmentului au rămas doar două echipe cu acelşi număr de puncte: Someşul Oar şi Viitorul Vetiş. Vă lăsăm alăturat rezultatele şi clasamentele în cele două serii.