Arad și Târgoviște au câștigat “meciul 1”

Duminică și luni seara s-au disputat “meciurile 1” din cadrul semifinalelor Ligii Naționale de baschet feminin. Cum CSM Satu Mare a părăsit competiția în sferturi, dorim să vă ținem la curent cu desfășurarea play-off-ului LNFB.

Astfel, CSM Târgoviște s-a impus în deplasarea de la CSU Alba Iulia cu o diferență de zece puncte. Asta, chiar dacă gazdele au condus după prima repriză cu 34-32. Dâmbovițencele s-au impus în următoarele două sferturi și au câștigat cu 77-67. Meciul 2 va avea loc joi, 17 aprilie, de la ora 18.00 în Târgoviște.

Campioana de anul trecut, ICIM Arad nu s-a împiedicat acasă și a câștigat cu o diferență de 19 puncte în fața echipei Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 74-55. Meciul 2 este programat să se joace vineri, 18 aprilie, de la ora 19.00.

Această fază a competiției se desfășoară după sistemul “cea mai bună echipă din trei jocuri”.