Ardelenii, aproape de primăvara europeană

Galatasaray – CFR Cluj 1-1 (1-0)

Campioana României, CFR Cluj, a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul susţinut, marţi, în deplasare, în compania echipei turce Galatasaray Istanbul, contând pentru etapa a treia a grupei H a Ligii Campionilor, îiar ardelenii au acumulat patru puncte.

Din păcate nu s-a putut juca prea mult fotbal, terenul arătând ca și o orezărie, după ce marți a plouat fără întrerupere la Istanbul. Însă CFR-ul a luptat cu îndârjire pentru a se întoarce acasă cu puncte și a reușit. În minutul 19, Kapetanos reia din cădere centrarea lui Camora, iar mingea este deviată de Nounkeu și intră în poartă. Din păcate Aguirregaray a văzut două galbene în trei minute, fiind eliminat devreme, în prima jumătate de oră. Galata a ratat și o lovitură de pedeapsă, după hențul în careu a lui Sepsi, Felgueiras reușind să apere. În repriza secundă turcii se aruncă în atac și reușesc să egaleze în minutul 75, la o ieșire neinspirată a portarului ardelenilor. S-a terminat 1-1, iar în cursul zilei de miercuri antrenroul Andone și-a dat demisia, după o discuție privată cu patronul Paszkany. În celălalt meci al grupei, Manchester a învins cu 3-2 pe Braga, după ce portughezii au condus cu 2-0.