Astra Giurgiu – KRC Genk 2-2 (1-1)

Astra Giurgiu a debutat cu un egal în primăvara europeană a Ligii Europa la fotbal. Echipa pregătită de Marius Șumudică a făcut meci egal cu KRC Genk, scor 2-2 (1-1), în prima manșă a șaisprezecimilor de finală ale Europa League la fotbal.

Campioana României a fost condusă cu 1-0 și 2-1 și a reușit să egalaze la 2 în ultimul minut al meciului. Un egal care îl nemulțumește pe Șumudică, dar giurgiuvenii păstrează șansele la calificarea în optimi, având în vedere meciurile bune făcute în deplasare în această campanie europeană.

Genk a deschis scorul prin Timoty Castagne (min. 25), dar Astra a restabilit egalitatea (min. 43), la capătul unei faze splendide de atac, Budescu executându-l pe Ryan, după o pasă excelentă a lui Filipe Teixeira.

În repriza secundă ambele echipe au trecut pe lângă gol în mai multe rânduri. Primii au înscris oaspeții prin Leandro Trossard (min. 83). Astra a reușit să egaleze în ultimul minut al timpului regulamentar de joc prin Takayuki Seto, lovitura de cap de la 6 metri.

Astra: Lung jr – Geraldo Alves, Săpunaru, Fabricio – Stan, Seto, Teixeira, Junior Morais – Al. Ioniță II (Florea, 64), Daniel Niculae (Sergiu Buș, 60), Budescu.