Atletico Madrid este prima finalistă a Ligii Campionilor la fotbal

atleticoAtletico Madrid este prima finalistă a ediției 2016 a Ligii Campionilor la fotbal. Echipa din Madrid a pierdut meciul din manșa secundă cu Bayern Munchen, scor 1-2. Dar Atletico, victorioasă în tur cu 1-0, a obținut biletul pentru finala de la Milano (San Siro), din 28 mai, grație golului marcat în deplasare.

Bavarezii au deschis scorul în min. 31, prin spaniolul Xabi Alonso, dintr-o lovitură liberă din marginea careului. Apoi Bayern a avut șansa să se desprindă, dar Thomas Muller a ratat un penalty. Atletico a egalat după pauză prin Griezmann (54) dar Bayern a preluat conducerea prin golul lui Robert Lewandowski (74). În minutul 83 Atletico a beneficiat de un penalty dar Neuer a apărat șutul lui Fernando Torres.

Eforturile de final ale echipei germane au rămas fără rezultat astel că Atletico Madrid a obținut calificarea în finală. Pentru echipa din Madrid este a treia finală de Liga Campionilor după cea din 1974, pierdută tocmai în fața lui Bayern, 1-1 și apoi 0-4 la rejucare. În urmă cu două sezone, Atletico a pierdut finala cu Real Madrid.

Bayern: Neuer – Lahm, Boateng, Martinez, Alaba – Xabi Alonso – Douglas Costa (Coman, 73), Th.Muller, Vidal, Ribery – Lewandowski. Antrenor: Josep Guardiola.
Atletico: Oblak – Juanfran, Gimenez, Godin, Filipe Luis – Niguez, Gabi, Fernandez (Carrasco, 46), Koke (Savic, 90+3) – F. Torres, Griezmann (Partey, 82).

Gyenes s-a impus în Cozmeni

Asculta acest articol În Cozmeni, lângă Miercurea Ciuc, s-a desfășurat la sfârșit de săptămână a treia etapă a Campionatului Național