Atletism – Patru baimareni au cucerit sapte medalii la CE masters

In 18-19 septembrie, in localitatea greaca Larisa, a avut loc cea de-a XX-a editie a Campionatului Balcanic de atletism pentru veterani, competitie la care au participat 760 de sportivi din 13 tari. Printre atletii romani s-au numarat patru sportivi de la Masters Athletic Club Baia Mare, care au reusit sa cucereasca sapte medalii, dintre care trei de aur, tot atatea de argint si una de bronz. Augustin Iancu (+35 ani) a obtinut trei medalii de aur la saritura in inaltime, saritura in lungime si triplusalt. Robertino Tanase (+35) s-a clasat pe locul secund in probele de 100 si 200 m plat. Alexandru Rosca (+35) a ocupat ultima treapta a podiumului la 100 m plat. Stafeta 4×100 m plat a cucerit medalia de argint, in componenta< Cristian Hering, Augustin Iancu, Alexandru Rosca si Robertino Tanase.