Attila Bartnicki, campion național la karate

attila

Sâmbătă, la București, s-a disputat ediția 2014 a Campionatului Național de Karate WKF, pentru juniori și seniori, competiție organizată de Federația Română de Karate, afiliată la World Karate Federation.

Au participat la compeție peste 270 de sportivi de la 37 de cluburi din țară, inclusiv de la Karate DO BFKS din Carei. Conduși de antrenorul Gheorghe Dărăban și de vicepreședintele clubului, Lajos Bartniki, sportivii Bacs Mate, Bartincki Attila și Fulop Mate, au avut o comportare remarcabilă și au cucerit 3 medalii, o medalie de aur, două medalii de bronz.

Medalia de aur și titlul de campion al României au fost cucerite de Attila Bartnicki la kata juniori (luptă imaginară cu adversari imaginari). Același Bartincki Attila a cucerit și o medalie de bronz la seniori.

La stilul kumite (luptă cu adversar) Bacs Mate (61 kg) a cucerit medalia de bronz în competiția rezervată juniorilor.

Fulop Mate a fost și el aproape de o medalie clasându-se pe locul 5 la categoria lui de vârstă și de greutate.

Aceste medalii sunt foarte valoroase, contând în punctajul de calificare la Campionatul Mondial WKF.

Program de antrenament la clubul sportiv Karate Do B.F.K.S. din Carei: luni, miercuri și joi la Școala Generală nr. 3, ora 18.