Barcelona a rămas fără jucători în amicalul cu Hamburg

Barcelona a trecut printr-un moment incredibil la meciul amical cu Hamburg. Imediat după revenirea de la cabine, scorul la pauză era 2-1 pentru “extratereştri”, Tito Vilanova a efectuat nu mai puţin de 9 schimbări.

Practic toţi jucătorii de pe bancă au fost trimişi în teren în repriza a doua, însă norocul nu a fost de partea catalanilor. Marc Muniesa s-a accidentat suficient de grav pentru a nu mai putea continua partida, iar Barcelona s-a văzut în situaţia de a continua meciul cu doar 10 jucători.
    După ce Messi nu a putut evolua în acest meci, fanii germani nu s-au simţit deloc confortabil în noua situaţie. Plătiseră pentru un amical de gală la aniversarea celor 125 de ani de la înfiinţarea clubului şi doreau un spectacol total, nu o echipă aflată în handicap numeric. După o discuţie intensă cu arbitrul, Barcelonei i s-a permis să-l trimită în teren pe Marc Bartra, jucător care fusese schimbat la pauză. Catalanii au câştigat partida de pe Imtech Arena graţie golurilor marcate de Dani Alves şi Gerard Deulofeu în prima repriză. Scor final Hamburg – Barcelona 1-2.