Baschetbalistele au pierdut amicalul din Ungaria

MTK Budapesta – CSM Satu Mare 87-77 (42-35)

baschet2Ultimul meci de pregătire al echipei de baschet feminin CSM Satu Mare s-a jucat în Ungaria, contra echipei MTK Budapesta. Sătmărencele au făcut un meci bun, au jucat de la egal la egal cu echipa de primă ligă din țara vecină.

A fost cel de-al treilea meci amical și ultimul înaintea debutului în Liga Națională. Revenind la jocul de marți seara, CSM a pierdut trei din cele patru sferturi. Primele două le-a aparținut unguroaicelor cu 20-18, 22-17. Al treilea sfert a fost singurul câștigat de baschetbalistele noastre cu 19-15, urmând ca ultimele zece minute să le piardă cu 30-23. Cele mai multe puncte marcate au fost trecute în contul jucătoarei Tabytha Wampler (21). Au mai înscris Eniko Laza, Andreea Orosz și Kortni Jones câte 16 puncte, iar Cristiana Cutaș 8 puncte. Antrenorul Petru Eleș s-a declarat mulțumit de jocul fetelor “Relațiile dintre jucătoare încep să funcționeze și pentru asta mă bucur. Și ce este mai important, începem să arătăm a echipă”.

Startul din Liga Națională de baschet feminin a fost ușor amânat pentru CSM. Meciul din deplasare cu CSU Oradea nu va avea loc în 5 octombrie deoarece sala “Antonio Alexe” este ocupată în acea zi. Prima etapă pentru cele două echipe se va juca în data de 8 octombrie.

Referitor la Cupa României, conducerea CSM-ului a înaintat Federației Române de Baschet decizia prin care s-a hotărât ca echipa sătmăreană să nu joace cu Nova Vita în primul tur al Cupei României. Vă reamintim că echipa din Târgu Mureș a anunțat ulterior că se retrage din Cupa României, însă președintele de acolo, Doru Borșan, a revenit asupra deciziei câteva zile mai târziu, iar FRB a fost de acord.

Cele două meciuri, tur-retur trebuiau să se dispute în 24-28 septembrie. Cum Nova Vita s-a anunțat retrasă, CSM Satu Mare s-a calificat mai departe în turul II. Însă, sperăm să nu apară suprize.