Baschetbalistele s-au impus în primul meci din play-off

CSM Satu Mare – CSBT Alexandria 62-51 (38-38)

Cel mai echilibrat meci din prima fază a play-off-ului Ligii Naționale de baschet feminin s-a desfășurat sâmbătă în sala LPS din Satu Mare. Baschetbalistele au câștigat cu greu în fața echipei CSBT Alexandria scor 62-51, lucru ce ne face să credem că formația calificată în faza a doua a play-off-ului se va decide abia după cea de-a treia întâlnire, programată în 13 aprilie.

Sătmărencele au început cu bine partida, după două minute de joc aveau 6-0 pe tabelă. Însă, în continuare au marcat și alexandrencele, care încet s-au apropiat de CSM. Primul sfert a fost câștigat de CSM, la limită, 12-11. A urmat sfertul echipei din Alexandria, singurul în care s-au impus cu 13-11. De partea elevelor lui Dan Fleșeriu s-a văzut o ploaie de ratări, o lipsă de concetrare, de care a profitat oaspetele. CSM a câștigat sfertul 3 cu 15-14, și au urmat ultimele 10 minute. Echipa Alexandriei a obosit, având în vedere că aproape tot meciul, antrenorul Mădălin Piperea s-a bazat doar pe aceleși 5 jucătoare de la început, fapt ce a permis formației noastre să câștige ultimul sfert cu un scor categoric de 24-13. Pentru CSM au înscris: Freeman – 17 puncte și 10 recuperări, Szlimak – 15 puncte, Whittington – 11 puncte, 9 recuperări, Părău – 9 puncte, Dreye – 4 puncte, Ardeleanu 3 puncte, Orosz – 2 puncte și Kovacevic un punct.

Chiar dacă baschetbalistele noastre au câștigat, în jocul lor a lipsit ceva. Antrenorul Dan Fleșeriu a motivat că echipei CSM îi lipsește un antrenor secund care să le pregătească pe fete și când principalul este plecat. După cum știți, Dan Fleșeriu a fost selecțioant ca antrenor al echipei Nord la All Star Game desfășurat la începutul săptămânii trecute. Totodată s-a plâns condițiile din sala LPS în care plouă. “Se confirmă că nu poţi să joci dacă nu te antrenezi, şi noi n-am putut să ne antrenăm pentru că în sală plouă. Nu poţi să faci un exerciţiu, poţi să faci nişte aruncări, nici pe alea ca lumea, pentru că alunecă şi se accidentează. E absolut incredibil la nivelul acesta să nu poţi să te antrenezi pentru că plouă în sală. Acestea nu sunt scuze suficiente pentru lipsa de determinare cu care am intrat până la pauză, dar contează. Astăzi trebuia să câştigăm cu 20 de puncte, suntem cu 20 de puncte mai valoroase decât echipa cealaltă” declară Dan Fleșeriu.

Echipa CSM Satu Mare se va deplasa la Alexandria pentru cel de-al doilea meci din play-off care va avea loc miercuri, 10 aprilie.