Bătrâna Doamnă a fotbalului, îngenuncheată la Satu Mare

FC Olimpia – UTA 3-0 (1-0)

olimpia-2Pe o vreme urâtă, frig, ploaie măruntă de toamnă care a căzut pe tot parcursul meciului, pe un teren greu, alunecos, în faţa a numai 200 de spectatori, Olimpia a câştigat cu 3-0 meciul cu UTA Bătrâna Doamnă.

L-a câştigat de o manieră categorică, după un joc bun, la o diferenţă de scor clară. Dar scorul reflectă în bună parte situaţia din teren.

Olimpia şi-a dominat adversarul trei sferturi din meci, a avut mai multe ocazii şi, în ciuda ratării loviturii de la 11 metri din minutul 10, sătmărenii nu au căzut psihic. Apoi, în ciuda terenului greu, am văzut la jucătorii sătmăreni o bună circulaţie a balonului. Dar am văzut şi o echipă a Olimpiei care a căzut fizic în partea a doua fiind dominată teritorial de echipa oaspete. Dar, cum am mai spus, victoria Olimpiei este de necontestat. E drept, succesul Olimpiei a fost facilitat de faptul că oaspeţii au jucat slab, fără nicio ocazie clară în 96 de minute şi că au evoluat 80 de minute în inferioritate numerică.olimpia

Prima ocazie a meciului a aparţinut Olimpiei. În minutul 10, V. Pop a pătruns în careu, dar a fost faultat în momentul şutului, din spate, de fundaşul Burlă. Arbitru a acordat lovitură de pedeapsă şi l-a eliminat pe fundaşul oaspeţilor. Din păcate Pană a bătut slab penalty-ul, în dreapta portarului, pe jos, iar Miron a reţinut fără probleme.

În minutul 24, Duruş a şutat, din poziţie bună, de la 18 metri, peste poartă după care, în minutul 27 s-a deschis scorul. Acelaşi Duruş a centrat de pe partea dreaptă, fundaşul David a respins până la Munteanu care, din colţul careului de 6 metri, a şutat lângă bară şi a deschis scorul cu toată opoziţia lui Miron. În minutul 30 Luduşan a trimis cu capul, din 6 metri, peste poartă. Câteva minute mai târziu Rus, care a alergat foarte mult şi în acest meci, a tras de la 20 de metri puţin pe lângă poarta lui Miron. Acelaşi Rus a şutat în minutul 44, din poziţie centrală, de la 18 metri, peste poarta oaspeţilor.

După pauză, până prin minutul 65, oaspeţii au preluat iniţiativa dar fără a fi periculoşi. Cu excepţia câtorva centrări ale lui Strătilă, culese de Anca, sau respinse de fundaşii sătmăreni, ei nu au ameninţat poarta Olimpiei. Dar, odată cu intrarea lui Kanaloş, în locul apaticului Luduşan, jocul Olimpiei s-a schimbat, sprinturile tânărului atacant sătmărean punându-i la grea încercare pe fundaşii arădeni. Logic, după câteva atacuri purtate pe ambele flancuri, vine şi golul. Acesta a fost marcat în minutul 74 după o fază fixă. Pană a executat un corner scurt, până la V. Pop, acesta a centrat la marginea careului mic de unde Mureşan a trimis balonul cu capul în plasă. Olimpia stăpâneşte în continuare jocul şi, până în minutul 90 a avut două bune ocazii. Dar Kanaloş a şutat pe lângă poartă în timp ce Pană, servit excelent de Duruş, a şutat din mijlocul careului peste transversală.

Se părea că meciul se va încheia cu scorul de 2-0, dar arbitrul Florin Miron (Bucureşti) a dictat 6 minute de prelungiri. Iar în ultimul minut al prelungirilor, Olimpia a beneficiat de o lovitură liberă de la 35 de metri. Vasile Pop bate direct, peste zid, mingea loveşte gazonul ud în faţa lui Miron, îi alunecă portarului din mâini. Dar Miron opreşte mingea pe linie, apoi o scapă dincolo de linia porţii şi, la indicţia asistentului, arbitrul central validează golul.

Olimpia: Anca-Trip – Duruş, Fl. Mureşan, Heil, Iuhas (cpt.) – R. Rus, Krausz, Sil. Pană (Villand 90) – V. Pop, Luduşan (Kanaloş 57), Munteanu (Faur 86). Rezerve neutilizate: Şuta – Ciul, Tudoran, Feier. Antrenor: Bogdan Andone.

UTA: Miron – David (Jorza 70), Gligor (cpt.), Filaret, Burlă – Strătilă, Chindriş, Tănase, Vlad (Polgar 15) – Curtuiuş (D. Copil 46), Ad. Petre. Antrenor: Laurenţiu Roşu.