Belodedici si Prodan vor fi in Baia Mare la Cupa Xela

Clubul Sportiv Xela Baia Mare va organiza, in perioada 14-16 august, cea de-a treia editie a Cupei Xela, care va reuni la start echipe din tara si din strainatate. La competitie si-au anuntat prezenta directorul loturilor de juniori ale Romaniei, Miodrag Belodedici, si directorul FRF, Daniel Prodan. Turneul este rezervat categoriilor de varsta 1996 (si mai mici), 1997 (si mai mici) si 1998 (si mai mici). La categoriile 1996 si 1997 se vor juca cate doua reprize a 30 de minute in sistemul portar si 10 jucatori, pe teren normal, cu 5 minute pauza. Se pot face schimbari nelimitate. La categoria 1998 vor juca 7 jucatori si portar, pe teren de 50/40 m, doua reprize a 25 minute, cu 5 minute pauza, numarul schimbarilor fiind si aici nelimitat.

Categoria 1996: s-au inscris 16 echipe, care au fost impartite in patru grupe

Grupa A – CS Xela Baia Mare, AS Moeller Farcasa, FC Baia Mare, LPS Oradea

Grupa B – FC Bihor, Cuprom Baia Mare, LPS Satu Mare, FC “Viorel Mateianu” Baia Mare

Grupa C – Viitorul Zalau, Arsenal Baia Mare, CSS Sighet, Nyirsuly (Ungaria)

Grupa D – Ambia Zalau, Somesul Satu Mare, Vectrix Satulung, LPS Bistrita

Meciurile din aceasta grupa se vor disputa pe terenurile din Ferneziu (Grupele A si C) si terenul din Satu Nou de Sus (Grupele B si D).

Categoria 1997: s-au inscris 10 echipe, care au fost repartizate in doua grupe

Grupa A – CS Xela Baia Mare, Mechel Campia Turzii, Olimpia Satu Mare, Viitorul Zalau, CFR Cluj

Grupa B – Gloria Bistrita, FC Baia Mare, Arsenal Baia Mare, FC Suciu de Sus, Nyirsuly (Ungaria)

Meciurile din aceste grupe se vor disputa pe terenul din Tautii Magheraus.

Categoria 1998: s-au inscris 12 echipe, repartizate in doua grupe

Grupa A – Gloria Bistrita, LPS Satu Mare, CS Silvania Simleul Silvaniei, FC “Viorel Mateianu”, CS Xela Baia Mare, Olimpia Baia Mare

Grupa B – Juniorul Satu Mare, CS Xela II Baia Mare, CS Reghin, Salina Ocna Sugatag, Ambia Zalau, Nyirsuly (Ungaria)

Vor fi premiate echipele care vor termina pe locurile I, II si III, acestea urmand a fi recompensate cu diplome, cupe si medalii. Vor fi acordate premii speciale pentru cel mai bun portar, cel mai bun jucator si golgeterul competitiei, acestia urmand a primi diplome si material sportiv.