Benfica Lisabona și FC Sevilla vor juca finala Europa League

europa

Se poate spune, fără să greșim, că sezonul competițional 2013/2014 la nivel de cluburi aparține formațiilor din Peninsula Iberică. Toate cele patru finalisite, atât cea din Champions League cât și cea din Europa League, sunt iberice. Trei sunt din Spania. Real și Atletico Madrid, în Champions League și FC Sevilla și Benfica Lisabona în Europa League.

Ultimele finaliste, cele din Liga Europa, au fost stabilite joi noaptea. Astfel, Benfica a obținut calificarea după ce a terminat la egalitate, 0-0 cu Juventus chiar la Torino, adică acolo unde se va juca finala. Cum în prima manșă Benfica a terminat învingătoare, scor 2-1, lusitanii vor juca finala.

FC Sevilla a obținut o calificare dramatică grație unui gol marcat în ultimele momente ale meciului cu Valencia, care a reușit doar o victorie de palmares, cu scorul de 3-1 (2-0), în manșa secundă a semifinalelor. După 2-0 pentru andaluzi în tur, Valencia a reușit să marcheze de trei ori prin Feghouli (14), Beto (26, autogol), Jeremy Mathieu (69), iar ”liliecii” erau cu un pas în finala de la Torino. Dar în ultimul minut din prelungiri, Stephane M’Bia a marcat cu capul și a adus calificarea echipei din Sevilla în finală.