Bernadette Szocs, medalie de aur la Jocurile Europene

Bernadette Szocs a cucerit medalia de aur în proba de simplu feminin la tenis de masă la Jocurile Europene, competiţia care se diospită în Polonia. Sportiva noastră a învins-o în finala probei de simplu feminin la tenis de masă, pe Xiaoxin Yang (Monaco), după ce a fost condusă şi a revenit senzaţional. Yang a condus cu 2-0 şi 3-1, dar Szocs a revenit până la 3-3, iar în setul decisiv românca s-a impus categoric, scor final 4-3 (4-11, 7-11, 11-7, 8-11, 13-11, 11-9, 11-3).

De menţionat că Bernadette Szocs a obţinut luni medalia de bronz în proba de dublu mixt, alături de Ovidiu Ionescu şi că o altă româncă, Elisabeta Samara a câştigat medalia de bronz în proba de simplu feminin.

Altfel, spadasinii sătmăreni Alex Oroian şi Greta Vereş s-au întors acasă, cea din urmă terminând pe locul 16.

România a învins Rusia!

Asculta acest articol Naționala României de handbal feminin a jucat miercuri în etapa a doua din Grupa D a Campionatului