Bronz pentru CS ADEP/LPS la turneul final al C.N. de volei

voleiEchipa de volei de la CS ADEP-LPS Satu Mare a cucerit medalia de bronz la Campionatul Național de volei pentru cadete. O performanță excelentă pentru sportul sătmărean dacă avem în vedere faptul că voleiul ca disciplină sportivă mai este “copil de grădniță“ la Satu Mare.

Adică a căpătat viață acum vreo 4 ani, în iulie 2009, prin strădania lui Adrian Pricop care a înființat echipa CS ADEP/LPS. Iar de atunci, an de an, echipele CS ADEP s-au calificat la turneele finale la diverse categorii de vârstă.

Revenind la competiția de la Târgu Mureș, în ultimele trei meciuri, sătmărencele au înregistrat două victorii și o înfrângere. Au învins cu 3-0 pe CSS 2 Baia Mare, au cedat apoi cu 1-3 în fața echipei gazdă, LPS Tg. Mureș după care, în ultima zi, au învins cu 3-0 pe CSM București. Vă reamintim că în primele două meciuri, ADEP a învins cu 3-2 pe CSM Baia Mare după care echipa sătmăreană a fost depășită, la mare luptă, 3-2, de Dinamo București.

În urma acestor rezultate, CS ADEP/LPS, cea mai tânără echipă de la turneul final, s-a clasat pe locul 3 și a cucerit medalia de bronz despărțită fiind de Dinamo, locul 2, de un singur set. Titlul național a revenit gazdelor, echipei LPS Târgu Mureș.

Pe parcursul turneului, pentru ADEP au evoluat jucătoarele Alexandra Mişca, Denisa Mocar, Natalia Acs, Alexandra Molnar, Vajda Beata, Daiana Adamcsik, Natalia Preda şi Adriana Matei.